នាព្រឹកថ្ងៃពុធ ៥រោច ខែមិគសិរ ឆ្នាំម្សាញ់ សប្តស័ក ព.ស. ២៥៦៩ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ដោយមានជំនួយពី ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី ម.ក ដែលជាក្រុមហ៊ុនធានាទិញមូលបត្រតែមួយគត់ និងការរៀបចំដោយផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន ពីកាសូ ស៊ីធី ហ្គាដិន ឌីវេឡុបមិន ម.ក បានប្រារព្ធពិធីចុះបញ្ជីលក់មូលបត្រកម្មសិទ្ធជាផ្លូវការនៅលើទីផ្សារកំណើននៃផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហ៊ាន សាហ៊ីប រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកនៃនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា និង ឯកឧត្តម ហុង សុហួរ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកនៃផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហេង វុទ្ធី ប្រធានសមាគមអ្នកវិនិយោគចិននៅកម្ពុជា អមជាមួយមន្ត្រីជំនាញមកពី និយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា និងផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ភ្ញៀវកិត្តិយសជាតិ និងអន្តរជាតិ តំណាងមកពីក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ និងក្រុមហ៊ុនជាដៃគូសហការ និងតំណាងសារព័ត៌មានជាច្រើនបានអញ្ជើញមកចូលរួមផងដែរ។
ក្រុមហ៊ុន ពីកាសូ ស៊ីធី ហ្គាឌិន ឌីវេឡុនម៉ិន ម.ក. (និមិត្តសញ្ញា៖ ព.ស.ហ) គឺជាក្រុមហ៊ុនចុះបញ្ជីលក់មូលបត្រកម្មសិទ្ធដំបូងគេនៅក្នុង ឆ្នាំ២០២៥ និងជាក្រុមហ៊ុនទី១២ ដែលបានចុះបញ្ជីលក់មូលបត្រកម្មសិទ្ធនៅក្នុងផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ គឺជាជំហានមួយដ៏សំខាន់សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន និងជួយបង្កើនទំនុកចិត្តសម្រាប់វិនិយោគិនក្នុងការវិនិយោគនៅផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ក៏ដូចជា ការបង្កើតគ្រឹះដ៏រឹងមាំសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍ និងរីកចម្រើនបន្ថែមរបស់ក្រុមហ៊ុន។ នេះមិនត្រឹមតែជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយនៃដំណើរវិវត្តន៍របស់ក្រុមហ៊ុនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏ជាពេលវេលានៃការចាប់ផ្តើមនៃទីផ្សារមូលធនកម្ពុជាឆ្ពោះទៅរកអន្តរជាតិភាវូបនីយកម្មផងដែរ។
ការចុះបញ្ជីលក់មូលបត្រដោយជោគជ័យរបស់ក្រុមហ៊ុន ពីកាសូ ស៊ីធី ហ្គាឌិន ឌីវេឡុនម៉ិន ម.ក. (និមិត្តសញ្ញា៖ ព.ស.ហ) បានបង្ហាញពីភាពទាក់ទាញយ៉ាងខ្លាំងនៃទីផ្សារមូលធនរបស់ប្រទេសកម្ពុជាចំពោះវិនិយោគិនអន្តរជាតិ និងផ្តល់នូវគំរូ និងបទពិសោធន៍ដ៏មានតម្លៃសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនដែលមានបំណងចុះបញ្ជីនៅកម្ពុជានាពេលអនាគត។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហ៊ាន សាហ៊ីប បានថ្លែងថា៖ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានដាក់ចេញនូវ
«ផែនការទីផ្សារមូលបត្ររយៈពេល ១០ ឆ្នាំ ឆ្នាំ២០២៥-២០៣៥»។ ផែនការនេះស្របនឹងចក្ខុវិស័យរយៈពេលវែងរបស់កម្ពុជាក្នុងការក្លាយជាប្រទេសដែលមានប្រាក់ចំណូលខ្ពស់ រឹងមាំ ស្វាហាប់ និងរីកចម្រើននៅឆ្នាំ ២០៥០ និងលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍទីផ្សារមូលបត្រនៅកម្រិតគោលនយោបាយ។
ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ បានថ្លែងថា៖ ខណៈពេលដែលកំពុងពង្រឹងការត្រួតពិនិត្យ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក៏កំពុងលើកទឹកចិត្តយ៉ាងសកម្មដល់ការអភិវឌ្ឍចម្រុះបន្ថែមទៀតនៅក្នុងទីផ្សារមូលបត្រ និងណែនាំផលិតផលហិរញ្ញវត្ថុជាច្រើនប្រភេទដើម្បីបំពេញតម្រូវការវិនិយោគ។
ឯកឧត្តម ហុង សុហួរ បានថ្លែងថា៖ ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា កំពុងលើកកម្ពស់ការចូលរួមរបស់សាធារណជនយ៉ាងសកម្មនៅក្នុងទីផ្សារមូលបត្រតាមរយៈការអប់រំវិនិយោគិន និងលើកទឹកចិត្តសហគ្រាសឱ្យរៀបចំផែនការចុះបញ្ជីរបស់ពួកគេនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ បច្ចុប្បន្ននេះផ្សារមូលបត្រកម្ពុជាមានក្រុមហ៊ុនចុះបញ្ជីសរុបចំនួន ២៦ ដោយសរុបចំនួន ៦៥៤ លានដុល្លារអាមេរិកពីទីផ្សារមូលបត្រ។ ការចុះបញ្ជីដោយជោគជ័យរបស់ក្រុមហ៊ុន ពីកាសូ ស៊ីធី ហ្គាឌិន ឌីវេឡុនម៉ិន ម.ក. បង្ហាញថាទីផ្សារមូលធនរបស់ប្រទេសកម្ពុជាមានស្ថិរភាព និងមានសក្តានុពលកំណើនខ្លាំង។
លោក Darren Teng, ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី ម.ក បានថ្លែងថា៖
«នៅឆ្នាំ ២០២៤ ផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប (GDP) ក្នុងមនុស្សម្នាក់របស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាបានលើសពី ២.០០០ ដុល្លារអាមេរិក នេះបានបង្ហាញអោយបានឃើញថាសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជាកំពុងចូលដល់ដំណាក់កាលនៃការអភិវឌ្ឍយ៉ាងឆាប់រហ័ស។ ជាមួយនឹងកំណើនយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប (GDP) ក្នុងមនុស្សម្នាក់ ទីផ្សារមូលបត្ររបស់កម្ពុជានឹងនាំមកនូវរលកដំបូងនៃការចុះបញ្ជីលក់មូលបត្រ»។
លោកក៏បានសង្កត់ធ្ងន់ថា «ក្នុងនាមជាអ្នកផ្សព្វផ្សាយដ៏សំខាន់មួយនៃទីផ្សារមូលបត្ររបស់កម្ពុជា ក្រុមហ៊ុនមូលបានខិតខំប្រឹងប្រែងលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍទីផ្សារមូលបត្រ។ បច្ចុប្បន្ន ទីផ្សារមូលបត្ររបស់កម្ពុជាផ្តល់ជូននូវកម្រិតចុះបញ្ជីទាប ដំណើរការលឿន ថ្លៃដើមទាប និងការគៀរគមូលធនថវិកាងាយស្រួល។ យើងលើកទឹកចិត្តសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមទាំងអស់ឱ្យរៀបចំផែនការចុះបញ្ជីរបស់ពួកគេនៅកម្ពុជាឱ្យបានឆាប់រហ័ស និងចាប់យកឱកាសដែលផ្តល់ដោយទីផ្សារមូលបត្រ»។

December 12, 2025 5:31 pm
On December 10, 2025, Picasso City Garden Development Plc. (Symbol: PCG), the first company advised and underwritten by Cambodia Securities Plc, was officially listed on the Cambodia Securities Exchange (“CSX”). The listing and bell-ringing ceremony was graced by H.E. Dr. HEAN SAHIB, Secretary of State of Ministry of Economy and Finance and Chairman of the Cambodia Securities Exchange, H.E. SOU Socheat, Delegate of the Royal Government in charge as Director General of the Securities and Exchange Regulator of Cambodia (“SERC”) and H.E. HONG Sok Hour, Royal Government Delegate in charge as Chief Executive Officer of the Cambodia Securities Exchange (CSX) , H.E. Dr. Heng Vuthy, Chairman of Chinese Investment in Cambodia Association and Personal Advisors Samdach Moha Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, along with officials from SERC and CSX, distinguished guests from local and abroad, partners, and media representatives.
Picasso City Garden Development Plc. (Symbol: PCG) is the first listed company of 2025 and the 12th listed company in Cambodia’s securities market. It not only marks a significant milestone in the company’s development journey but also signifies the beginning of Cambodia’s capital market moving toward internationalization.
As the exclusive financial advisor and underwriter, Cambodia Securities Plc. extends its warmest congratulations to Picasso City Garden Development Co., Ltd. (Symbol: PCG), and expresses sincere gratitude to the Ministry of Economy and Finance, the Securities and Exchange Regulator of Cambodia, Cambodia Securities Exchange, all professional advisors in the IPO working group, domestic and international investors, and all parties whose valuable support contributed to this achievement. We look forward to continued support in the future.
The successful listing of Picasso City Garden Development Plc. (Symbol: PCG) demonstrates the strong appeal of Cambodia’s capital market to international investors and provides a model and valuable experience for companies intending to list in Cambodia in the future.
H.E. Dr. HEAN Sahib, Secretary of State of the Ministry of Economy and Finance and Chairman of the Exchange, stated that the Cambodian government has launched the “2025–2035 Capital Market 10-Year Master Plan.” This plan aligns with Cambodia’s long-term vision of becoming a high-income, strong, dynamic, and prosperous country by 2050, and promotes the development of the capital market at the policy level.
H.E. SOU Socheat, stated that while strengthening supervision, the Cambodian government is also actively encouraging more diversified development in the securities market and introducing a variety of financial products to meet investment needs.
H.E. HONG Sok Hour, stated that CSX is actively promoting public engagement in the capital market through investor education and encouraging enterprises to plan their listings in Cambodia. At present, Cambodia has a total of 26 listed companies (including 14 bond issuers), having raised a total of USD 654 million from the capital market. The successful listing of Picasso City Garden Development Plc. demonstrates that Cambodia’s capital market is stable and has strong growth potential.
Mr. Darren Teng, Chairman of Cambodia Securities Plc., stated: “In 2024, Cambodia’s GDP per capita officially exceeded USD 2,000, indicating that Cambodia’s economy is entering a stage of rapid development. With the rapid growth of per capita GDP, Cambodia’s capital market will usher in its first wave of listings.”
He emphasized, “As one of the key drivers of Cambodia’s capital market, Cambodia Securities Plc. has been dedicated to promoting capital market development. Currently, Cambodia’s capital market offers low listing thresholds, fast processing, low costs, and easy fundraising. We encourage all small and medium-sized enterprises to plan their listings in Cambodia as early as possible, improve internal governance, and seize the opportunities provided by the capital market.”