ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹរី ម.ក. > ព័ត៌មាន > កិច្ចព្រមព្រៀងយុទ្ធសាស្ត្រចំនួន ៨ ត្រូវបានចុះហត្ថលេខា ដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់គណៈប្រតិភូហិរញ្ញវត្ថុកម្រិតខ្ពស់របស់កម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសចិនទទួលបានលទ្ធផលផ្លែផ្កា! — សមាគម និងស្ថាប័ននានាចិន-កម្ពុជា ធ្វើការរួមគ្នាដើម្បីជួយសហគ្រាសនានាទៅកាន់ប្រទេសកម្ពុជាសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍដែលមានគុណភាពខ្ពស់ និងរួមគ្នាចាប់ផ្តើមជំពូកថ្មីមួយនៃ “ការផ្តល់ហិរញ្ញវត្ថុដល់ឧស្សាហកម្ម”
កិច្ចព្រមព្រៀងយុទ្ធសាស្ត្រចំនួន ៨ ត្រូវបានចុះហត្ថលេខា ដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់គណៈប្រតិភូហិរញ្ញវត្ថុកម្រិតខ្ពស់របស់កម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសចិនទទួលបានលទ្ធផលផ្លែផ្កា! — សមាគម និងស្ថាប័ននានាចិន-កម្ពុជា ធ្វើការរួមគ្នាដើម្បីជួយសហគ្រាសនានាទៅកាន់ប្រទេសកម្ពុជាសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍដែលមានគុណភាពខ្ពស់ និងរួមគ្នាចាប់ផ្តើមជំពូកថ្មីមួយនៃ “ការផ្តល់ហិរញ្ញវត្ថុដល់ឧស្សាហកម្ម”
December 25, 2025 12:58 am
( ថ្ងៃសៅរ៍ ១កើត ខែបុស្ស ឆ្នាំម្សាញ់ សប្តស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៩ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥) ដើម្បីពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុ និងឧស្សាហកម្មចិន-កម្ពុជា និងរួមគ្នាលើកកម្ពស់វិបុលភាពសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី​ ម.ក បានអញ្ជើញ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហេង វុទ្ធី ប្រធានសមាគមវិនិយោគចិននៅកម្ពុជា (CICA) និងជាទីប្រឹក្សាផ្ទាល់ សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា​ និង អ្នកតំណាងមកពីផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា រួមជាមួយគណៈប្រតិភូកម្រិតខ្ពស់ ថ្មីៗនេះបានទៅទស្សនៈកិច្ចទីក្រុងសៀងហៃ ប្រជាមានិតចិន ដើម្បីអនុវត្តការផ្លាស់ប្តូរផ្លែផ្កាជាបន្តបន្ទាប់។ ក្នុងអំឡុងពេលទស្សនកិច្ចនេះ វេទិកាកម្រិតខ្ពស់ចំនួនពីរត្រូវបានធ្វើឡើងដោយជោគជ័យ ហើយកិច្ចព្រមព្រៀងសហប្រតិបត្តិការយុទ្ធសាស្ត្រចំនួនប្រាំបីត្រូវបានចុះហត្ថលេខា ដែលជាដំណាក់កាលថ្មីនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាក់ស្តែងរវាងចិន និងកម្ពុជា ក្នុងវិស័យ “ការផ្តល់អំណាចហិរញ្ញវត្ថុដល់ឧស្សាហកម្ម”។
គណៈប្រតិភូជាន់ខ្ពស់រួមមាន ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហេង វុទ្ធី និងឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ លោក Darren Teng ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី​ ម.ក លោកជំទាវ ថៃ សុខផលលីន លោកស្រី យូ កញ្ញារី ដែលអញ្ជើញមកពី និយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា និងតំណាងមកពីក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី​ ម.ក រួមមាន អ្នកនាង Wang Fuyan, Head of Capital Market Development លោក Ervin Tsay ប្រធានឈ្មួញជើងសារ និងមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ផ្សេងទៀត។
ដោយផ្តោតលើ «ការផ្តល់អំណាចផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ» មនុស្សជាង ១០០ នាក់បានចូលរួម វេទិកានេះទទួលបានការឆ្លើយតបយ៉ាងក្បោះក្បាយ ។ ជាមួយនឹងការផ្សព្វផ្សាយយ៉ាងសកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុន​ ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី​ ម.ក ចាប់ពីថ្ងៃទី១៩ ដល់ថ្ងៃទី២០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ វេទិកាឧស្សាហកម្មហិរញ្ញវត្ថុចិន-កម្ពុជាចំនួនពីរត្រូវបានធ្វើឡើងនៅទីក្រុងសៀងហៃ ក្រោមប្រធានបទ “ឧស្សាហកម្មពង្រឹងសមត្ថភាពហិរញ្ញវត្ថុ”។ វេទិកានេះមានគោលបំណងកសាងវេទិកាសម្រាប់កិច្ចសន្ទនាកម្រិតខ្ពស់ ដើម្បីស្វែងយល់ពីរបៀបលើកកម្ពស់ការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវឧស្សាហកម្ម និងកំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយចីរភាពរបស់ប្រទេសកម្ពុជា តាមរយៈការភ្ជាប់ទីផ្សារមូលធន។ បានទាក់ទាញការចូលរួមយ៉ាងទូលំទូលាយពីវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ និងឧស្សាហកម្មរបស់ចិន និងកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ បានថ្លែងសុន្ទរកថាសំខាន់មួយនៅក្នុងវេទិកានេះ លោកបានមានប្រសាសន៍ថា ទោះបីជាទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជាជាទីផ្សារវ័យក្មេងក៏ដោយ យ៉ាងណាមិញក៏បានកសាងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីមូលដ្ឋានពេញលេញ ជាមួយនឹងគោលការណ៍ណែនាំគោលនយោបាយ ទីផ្សារជួញដូរដែលកំពុងរីកចម្រើន ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រអាជីព ក្រុមហ៊ុនគណនេយ្យ ក្រុមហ៊ុនច្បាប់ និងស្ថាប័នវិជ្ជាជីវៈផ្សេងទៀត ហើយកំពុងស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលមាសនៃការរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័ស។ លោកបានលើកទឹកចិត្ត និងស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅចំពោះវិនិយោគិនសកលឱ្យចូលរួមយ៉ាងសកម្មចំពោះទីផ្សារមូលធនកម្ពុជា។ ក្នុងពេលជាមួយគ្នានេះ ត្រូវបានណែនាំឱ្យសហគ្រាសដែលផ្តល់មូលនិធិដោយប្រទេសចិនដែលមានគម្រោងមកកម្ពុជាគួរតែរួមបញ្ចូលការចុះបញ្ជីនាពេលអនាគតនៅលើទីផ្សារមូលធនក្នុងស្រុកនៅក្នុងផែនការអភិវឌ្ឍន៍រយៈពេលវែងរបស់ពួកគេ ចែករំលែកភាគលាភនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា និងរួមគ្នាដាំដុះទីផ្សារមូលធនដ៏រីកចម្រើន និងស្វាហាប់។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហេង វុទ្ធី បានចង្អុលបង្ហាញថា មិត្តភាពចិន-កម្ពុជា មានប្រវត្តិយូរអង្វែង ហើយទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសទាំងពីរត្រូវបានលើកកម្ពស់ទៅជា «សហគមន៍គ្រប់កាលៈទេសៈ ដែលមានអនាគតរួមគ្នាក្នុងយុគសម័យថ្មី» នៅឆ្នាំ ២០២៥ ដែលបានដាក់គ្រឹះដ៏រឹងមាំមិនធ្លាប់មានពីមុនមកនៃការជឿទុកចិត្តគ្នាទៅវិញទៅមកខាងនយោបាយសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគរវាងប្រទេសទាំងពីរ។ ឯកឧត្តមបានណែនាំបន្ថែមទៀតថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាកំពុងលើកកម្ពស់យ៉ាងសកម្មនូវការអភិវឌ្ឍឧស្សាហកម្មយុទ្ធសាស្ត្រមួយចំនួន រួមទាំងទីផ្សារមូលធន និងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស ដោយផ្តល់ឱ្យសហគ្រាសនូវការលើកទឹកចិត្តពន្ធដ៏ទាក់ទាញ និងឱកាសប្រវត្តិសាស្ត្រ និងជាគោលដៅដ៏ល្អសម្រាប់សហគ្រាសចិនក្នុងការវិនិយោគនៅក្រៅប្រទេស។
លទ្ធផលស្នូលមួយនៃដំណើរទស្សនកិច្ចនេះគឺការចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងសហប្រតិបត្តិការជាយុទ្ធសាស្ត្រចំនួនប្រាំបីរវាងសមាគម និងស្ថាប័នសំខាន់ៗជាច្រើនរបស់ចិន និងដៃគូកម្ពុជារបស់ពួកគេ ដោយកសាងបណ្តាញសហការដ៏រឹងមាំមួយដើម្បីគាំទ្រដល់សហគ្រាសចិនដែលវិនិយោគនៅកម្ពុជា។
នៅក្នុងពិធីចុះហត្ថលេខានេះ លោក Shen Kun President of CHINA-ASIA ECONOMIC DEVELOPMENT ASSOCIATION, អ្នកនាង Gu Chunjuan អ្នកតំណាង China-Europe Association for Tecniacal And Economic Cooperation Financial Cooperation Working Committee, លោក Sun Shan  អ្នកតំណាង Shanghai Guild of Warehousing and Distribution និងលោក Yuan Jinhe អ្នកតំណាង Yangtze River Delta NEV Global Hub និងតំណាងចិនផ្សេងទៀតបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងសហប្រតិបត្តិការជាមួយ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហេង វុទ្ធី និងលោក Darren Teng។
លោក Darren Teng បានអត្ថាធិប្បាយថា ការចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងយុទ្ធសាស្ត្រទាំងប្រាំបី គឺជាព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់មួយ។ វាបង្ហាញថា សមាគមឧស្សាហកម្ម និងស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុវិជ្ជាជីវៈរបស់ប្រទេសចិន និងកម្ពុជា នឹងបង្កើតកម្លាំងរួមគ្នា ដើម្បីបង្កើតយន្តការសហការធម្មតាមួយ ដោយផ្តល់ព័ត៌មានទីផ្សារ ការពិគ្រោះយោបល់គោលនយោបាយ ការភ្ជាប់ឧស្សាហកម្ម ការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ការណែនាំអំពីការចុះបញ្ជី និងខ្សែសង្វាក់ពេញលេញនៃការណែនាំ និងការគាំទ្រដ៏រឹងមាំផ្សេងទៀត ដែលជួយសហគ្រាសឱ្យសម្រេចបាននូវការអភិវឌ្ឍដែលមានគុណភាពខ្ពស់ និងប្រកបដោយចីរភាព។
ក្នុងនាមជាកម្លាំងចលករដ៏សំខាន់មួយនៃទីផ្សារមូលធនរបស់ប្រទេសកម្ពុជា សាជីវកម្មមូលបត្រកម្ពុជា នឹងគាំទ្រយ៉ាងពេញលេញដល់ការអភិវឌ្ឍឧស្សាហកម្ម។
លទ្ធផលផ្លែផ្កានៃដំណើរទស្សនកិច្ចទៅកាន់ប្រទេសចិននេះ ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ បានអះអាងយ៉ាងមុតមាំចំពោះ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី ម.ក និងបានសម្តែងការរំពឹងទុកយ៉ាងខ្លាំងចំពោះកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនាពេលអនាគត។ ឯកឧត្តមសង្ឃឹមថា គ្រប់ភាគីទាំងអស់នឹងប្រើប្រាស់កិច្ចព្រមព្រៀងនេះជាគំរូដើម្បីប្រែក្លាយការឯកភាពគ្នាដែលសម្រេចបាននៅក្នុងវេទិកានេះទៅជាសកម្មភាពជាក់ស្តែង ហើយដោយមានកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នា និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការយ៉ាងជិតស្និទ្ធពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ នឹងដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមជាក់ស្តែងដែលសហគ្រាសនានាជួបប្រទះនៅពេលទៅក្រៅប្រទេសប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។ ដើម្បីជួយសហគ្រាសចិនដែលមានគុណភាពខ្ពស់កាន់តែច្រើនឱ្យតាំងទីលំនៅ និងរីកចម្រើននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាយ៉ាងរលូន និងជោគជ័យ និងសម្រេចបាននូវគោលដៅដ៏ធំនៃ “ការផ្តល់អំណាចផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដល់ឧស្សាហកម្ម” ដោយចាក់បញ្ចូលសន្ទុះថ្មីទៅក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជា និងសរសេរជំពូកថ្មីមួយក្នុងការកសាងសហគមន៍នៃអនាគតរួមគ្នាសម្រាប់ចិននិងកម្ពុជា។
ដំណើរទស្សនកិច្ចដ៏ជោគជ័យរបស់គណៈប្រតិភូហិរញ្ញវត្ថុជាន់ខ្ពស់កម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសចិន មិនត្រឹមតែបានពង្រឹងការយោគយល់គ្នាទៅវិញទៅមករវាងអាជ្ញាធរនិយតកម្មហិរញ្ញវត្ថុ និងអង្គភាពទីផ្សារនៃប្រទេសទាំងពីរប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងសហប្រតិបត្តិការដ៏សំខាន់មួយផងដែរ។ ការបង្កើតវេទិការនេះសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ បានដាក់គ្រឹះរឹងមាំសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការស៊ីជម្រៅនាពេលអនាគតរវាងចិន និងកម្ពុជា ក្នុងវិស័យដូចជាការវិនិយោគឧស្សាហកម្ម និងការតភ្ជាប់ទីផ្សារមូលធន ដែលបង្ហាញថាទំនាក់ទំនងសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្មរវាងប្រទេសទាំងពីរនឹងនាំមកនូវអនាគតដ៏ប្រសើរ និងទទួលបានផ្លែផ្កា។
ក្រុមហ៊ុន ពីកាសូ ស៊ីធី ហ្គាដិន ឌីវេឡុបម៉ិន ម.ក ទទួលបានអនុម័ត IPO ពី ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា (CSX)និងនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា (SERC)

Cambodia Securities Plc > News > 8 strategic agreements signed the visit of Cambodia’s high-level financial delegation to China was fruitful! — China-Cambodia Association and institutions work together to help enterprises go to Cambodia for high-quality development, and jointly start a new chapter of ” financial empowerment of industry”
December 25, 2025 12:37 am
( December 20 , 2025 ) In order to deepen China-Cambodia financial and industrial cooperation and jointly promote regional economic prosperity, Cambodian Securities Plc., also invited H.E Dr. Heng Vuthy, President of the Chinese Investment in Cambodia Association (CICA) and Personal Advisor to Prime Minister Hun Manet, H.E SOU Socheat, Delegate Royal Government in charge as Director General of Securities and Exchange Regulator of Cambodia (SERC). Together with a high-level delegation recently visited Shanghai, China, to carry out a series of fruitful exchanges. During the visit, two high-level forums were successfully held, and eight strategic cooperation agreements were signed, marking a new stage of practical cooperation between China and Cambodia in the field of “financial empowerment of industries.”
This delegation is strong , including H.E. Dr. Heng Vuthy, H.E. SOU Socheat, Mr. Darren Teng, Chairman of the Cambodian Securities Plc., H.E Thay Sokphalline, Director of the Securities Issuance Supervision Department of SERC, Ms. You Kanhary, Director of Listing and Disclosure Department of Cambodia Securities Exchange, Ms. Wang Fuyan, Head of Capital Market Development Department of the Cambodia Securities Plc., Mr. Ervin Tsay, Head of Brokerage Department of Cambodia Securities Plc. and other official from CSX.
Focusing on “financial empowerment,” more than 100 people participated, the forum received a warm response.
With the Cambodian Securities Plc. ‘s active promotion, from December 19 to 20, two Sino-Cambodian financial industry forums were held in Shanghai with the theme of “Financial Empowering Industry”. The forum aims to build a platform for high-level dialogue to explore how to promote Cambodia’s industrial upgrading and sustained economic growth through capital market linkages. It has attracted extensive participation from the financial and industrial sectors of China and Cambodia.
H.E. SOU Socheat, delivered a keynote speech at the forum. He said, although Cambodia’s capital market is a young market, However, it has built a complete basic ecosystem, with policy guidelines, a growing trading market, professional securities companies, accounting firms, law firms and other professional institutions, and is in the golden period of rapid growth, He warmly encouraged and welcomed global investors to actively place their exposure to the Cambodian capital market. At the same time, it is recommended that Chinese-funded enterprises planning to go to Cambodia should
include the future listing on the local capital market in their long-term development plans, share the dividends of Cambodia’s economic growth, and jointly cultivate a prosperous and dynamic capital market.
H.E Dr. Heng Vuthy, He pointed out that China-Cambodia friendship has a long history, and the relationship between the two countries was upgraded to an “all-weather community with a shared future in the new era” in 2025, which laid an unprecedented foundation of political mutual trust for economic, trade and investment cooperation between the countries. He further introduced that, the Cambodian government is vigorously promoting the development of a number of strategic industries, including the capital market and special economic zones, providing enterprises with attractive tax incentives and historic opportunities, and is an ideal destination for Chinese enterprises to invest overseas.
One of the core outcomes of this visit was the signing of eight strategic cooperation agreements between several important Chinese associations and institutions and their Cambodian partners, building a strong collaborative network to support Chinese enterprises investing in Cambodia.
At the signing ceremony, Mr. Shen Kun, Vice President of the China-Asia Economic Development Association, Ms. Gu Chunjuan, President of the China-Europe Association for Tecniacal And Economic Cooperation Financial Cooperation Working Committee, Mr. Sun Shan, Secretary General of the Shanghai Guild of Warehousing and Distribution, Mr. Yuan Jinhe, General Manager of the Yangtze River Delta NEV Global Hub, and other Chinese representatives signed cooperation agreements with H.E. Dr. Heng Vuthy, and Mr. Darren Teng.
Mr. Darren Teng, commented that the signing of the eight strategic agreements was a milestone. It marks that the industry associations and professional financial institutions of China and Cambodia will form a joint force to establish a normalized collaborative mechanism, providing market information, Policy consultation, industry docking, financial support, listing guidance and other full chain of strong guidance and support, effectively help enterprises achieve high-quality, sustainable development.
As one of the main drivers of Cambodia’s capital markets, the Cambodia Securities Corporation will fully support the industrial development.
The fruitful results of this visit to China, H.E SOU Socheat highly affirmed the Cambodian Securities Plc. and expressed great expectations for future cooperation. He hoped that all parties would use the agreement as a blueprint to transform the consensus reached at the forum into practical actions, and, with the joint efforts and close cooperation of all parties concerned, effectively address the practical challenges faced by enterprises when going overseas. To help more high-quality Chinese enterprises to settle down and grow in Cambodia smoothly and successfully, and truly realize the grand goal of “financial empowerment of industries”, inject new momentum into Cambodia’s economic development, and write a new chapter in the construction of a community of shared future for China and Cambodia.
The successful visit of the Cambodian high-level financial delegation to China not only strengthened the mutual understanding between the financial regulatory authorities and market entities of the two countries, but also signed a substantive cooperation agreement, The establishment of a solid platform for cooperation has laid a solid foundation for future in-depth cooperation between China and Cambodia in areas such as industrial investment and capital market connectivity, indicating that the economic and trade relations between the two countries will usher in a more close and fruitful future .