Welcome To CSP PLC. > ព្រឹត្តិការណ៍ > ការគាំទ្រជាផ្លូវការពី ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា! ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី ម.ក បានរៀបចំវេទិកាហិរញ្ញវត្ថុដោយជោគជ័យ ដោយមានក្រុមហ៊ុនប្រមាណ ៣០ ពិភាក្សាអំពីឱកាសក្នុងការចុះបញ្ជីលក់មូលបត្រ!
August 7, 2025 7:40 am
នារសៀលថ្ងៃសុក្រ ១៥រោច ខែផល្គុន ឆ្នាំរោង ឆស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី ២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ វេទិកាស្ដីពី “ដំណោះស្រាយនៃការចុះបញ្ជី និងការកៀរគរមូលធនសម្រាប់ក្រុមហ៊ុន-សហគ្រាសនៅកម្ពុជា” ដែលរៀបចំឡើងដោយក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី ម.ក នៅផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា បានប្រព្រឹត្តិទៅប្រកបដោយភាពជោគជ័យ និងទទួលបានផ្លែផ្កា។ វេទិកានេះទទួលបានការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងពីផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួម និងផ្តល់ជាសុន្ទរកថាស្វាគមន៏ដោយ ឯកឧត្តម ហុង សុហួរ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកនៃផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា។ ស្វាគមន៏ក្នុងកម្មវិធីនេះ ឯកឧត្តម ហុង សុហួរ បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី ម.ក ដែលបានផ្តួចផ្តើមបង្កើតវេទិកានេះឡេីង ក្នុងការជួយជម្រុញការយល់ដឹង ដល់ក្រុមហ៊ុន សហគ្រាសនានា ដើម្បីត្រៀមខ្លួនបោះផ្សាយ និងចុះបញ្ជីលក់មូលបត្ររបស់ខ្លួន។
តំណាងមកពីផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី ម.ក ក្រុមហ៊ុន រីចឆ៏ & ផាតនើរ ការិយាល័យមេធាវី សិទ្ធិស័ក្តិ និងអ្នកជំនាញផ្សេងទៀត ព្រមទាំង តំណាងរបស់ក្រុមហ៊ុនប្រមាណ ៣០ ដែលចាប់អារម្មណ៍ក្នុងការចុះបញ្ជីលក់មូលបត្រ និងប្រធានស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុផ្សេងទៀត ក៏បានចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះផងដែរ។
ឯកឧត្តម ហុង សុហួរ បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី ម.ក ដែលបានធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនៃវេទិកានេះឡើង។
ឯកឧត្តមបានចង្អុលបង្ហាញថា ឆ្នាំ ២០២៥ នឹងជាឆ្នាំសំខាន់សម្រាប់ ទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជា។ ឯកឧត្តមជឿជាក់ថា ជាមួយនឹងការខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នារបស់ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ការគាំទ្រគោលនយោបាយផ្លូវការ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី ម.ក និងគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ ទីផ្សារមូលបត្រកម្ពុជានឹងអភិវឌ្ឍបន្ថែមទៀត ហើយចំនួនក្រុមហ៊ុនចុះបញ្ជី និងការចូលរួមរបស់វិនិយោគិនត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងកើនឡើងបន្ថែមទៀត។
លោក តឹង ចិនយៀក ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី ម.ក បានចង្អុលបង្ហាញបន្ថែមថា ទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជា ហៀបនឹងឈានទៅរកការកើនឡើងនៃការចុះបញ្ជី! នេះមិនត្រឹមតែជានិន្នាការអភិវឌ្ឍន៍ទីផ្សារប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏ជាឱកាសមាសដ៏កម្រសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍សហគ្រាសផងដែរ។ កំណែទម្រង់ពន្ធដារ និងគោលនយោបាយអនុគ្រោះដែលចេញដោយរដ្ឋាភិបាលកំពុងជំរុញក្រុមហ៊ុនបន្ថែមទៀតឱ្យបង្កើនល្បឿនដំណើរការចុះបញ្ជីរបស់ក្រុមហ៊ុនទាំងនោះ។ ក្រុមហ៊ុនកាន់តែច្រើនកំពុងសហការយ៉ាងសកម្មជាមួយក្រុមហ៊ុនគណនេយ្យដើម្បីអនុវត្តការរៀបចំឡើងវិញផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងផែនការចុះបញ្ជី។ លក់មូលបត្រនេះឆ្លុះបញ្ចាំងពីការបន្តពង្រឹងទំនុកចិត្តទីផ្សារ ហើយក៏បង្ហាញផងដែរថាការយល់ដឹងរបស់ក្រុមហ៊ុនអំពីទីផ្សារមូលធនកំពុងកាន់តែស៊ីជម្រៅ។
” ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ យើងមានអារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងលើការអភិវឌ្ឍន៍យ៉ាងឆាប់រហ័សនៃទីផ្សារមូលធននាពេលបច្ចុប្បន្ន ហើយសង្កេតឃើញថាក្រុមហ៊ុនកាន់តែច្រើនកំពុងរៀបចំខ្លួនក្នុងការបោះផ្សាយលក់មូលបត្រជាសាធារណៈដំបូង។ សម្រាប់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ឥឡូវនេះជាពេលវេលាដ៏ល្អបំផុតក្នុងការបោះផ្សាយ ព្រោះទីផ្សារអាចផ្លាស់ប្តូរបន្តិចម្តងៗទៅកាន់សហគ្រាសធំៗនាពេលអនាគត ហើយកម្រិតនៃការចុះបញ្ជីក៏អាចនឹងត្រូវបានលើកឡើងផងដែរ។ ប្រសិនបើឱកាសមាសនេះត្រូវបានខកខាន ការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមអាចនឹងមានការពិបាក។
លោកបានលើកទឹកចិត្តដល់សហគ្រាសទាំងនោះឱ្យចាប់យកឱកាសទីផ្សារ រៀបចំផែនការចុះបញ្ជីលក់មូលបត្រឱ្យបានឆាប់តាមដែលអាចធ្វើទៅបាន និងប្រើប្រាស់ទីផ្សារមូលធនដើម្បីបង្កើនការប្រកួតប្រជែង និងតម្លៃម៉ាករបស់ពួកគេ។ លោកក៏បានចង្អុលបង្ហាញថា ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនមូលបត្រដែលទទួលបានអាជ្ញាបណ្ណផ្ដល់សេវាកម្មក្នុងវិស័យមូលបត្រតែមួយគត់នៅក្នុងកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី ម.ក ប្ដេជ្ញាចិត្តក្នុងការផ្តល់នូវសេវាកម្មសម្រាប់ការចុះបញ្ជីលក់មូលបត្រដោយ ជួយក្រុមហ៊ុន-សហគ្រាសដោយផ្ដល់ជូនសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុចម្រុះដូចជា ធនាគារវិនិយោគ មូលនិធិសម្រាប់ Pre-IPO និងការលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយសុខមាលភាពនៃទីផ្សារមូលធន។
អ្នកជំនាញយល់ស្របថា កម្ពុជាស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ទីផ្សារមូលធនរបស់ខ្លួន ហើយសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមអាចចាប់យកឱកាសអភិវឌ្ឍន៍ដែលមិនធ្លាប់មានពីមុនមក។
សម័យកាលបច្ចុប្បន្នគឺជា “ទស្សវត្សរ៍មាស” សម្រាប់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមក្នុងការបោះផ្សាយលក់មូលបត្រជាសាធារណៈ ហើយវាក៏ជាពេលវេលាដ៏សំខាន់សម្រាប់ពួកគេក្នុងការចាប់យកគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ។ ដំណាក់កាលនេះមិនត្រឹមតែផ្តល់ឱកាសឱ្យសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម នូវឱកាសក្នុងការជាមួយលក្ខខណ្ឌតម្រូវងាយស្រួលប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏នឹងជួយឱ្យពួកគេឆ្លងកាត់ឧបសគ្គនៃការអភិវឌ្ឍន៍ និងសម្រេចបាននូវកំណើនយ៉ាងឆាប់រហ័សផងដែរ។
ជាពិសេសអ្នកជំនាញបានចង្អុលបង្ហាញបន្ថែមថាក្រុមហ៊ុនត្រូវតែត្រៀមខ្លយនសម្រាប់ការងារសំខាន់ៗមួយចំនួនដូចជាការគ្រប់គ្រងអនុលោមតាមស្តង់ដារហិរញ្ញវត្ថុ និងការបង្កើនប្រសិទ្ធភាពអភិបាលកិច្ចសាជីវកម្មនៅដំណាក់កាលដំបូងនៃការចុះបញ្ជី លក់មូលបត្រដោយធានាថាក្រុមហ៊ុនបង្ហាញព័ត៌មានស្របតាមលក្ខខណ្ឌតម្រូវនៃបទប្បញ្ញត្តិពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យមូលបត្រ ដើម្បីទទួលបានទំនុកចិត្តពីវិនិយោគិន និងការទទួលស្គាល់ទីផ្សារផងដែរ។ នៅក្នុងលក្ខខណ្ឌនៃយុទ្ធសាស្រ្តហិរញ្ញប្បទានសាជីវកម្ម អ្នកជំនាញបានចង្អុលបង្ហាញថាក្រុមហ៊ុនគួរតែវាយតម្លៃដោយសមហេតុផលនូវលទ្ធភាពនៃការអភិវឌ្ឍន៍របស់ពួកគេ តាមរយៈទីផ្សារមូលធន ដើម្បីសម្រេចបាននូវការរួមបញ្ចូលធនធានតាមរយៈមធ្យោបាយចម្រុះ ការពង្រីកបណ្តាញហិរញ្ញវត្ថុ និងការលើកកម្ពស់ការប្រកួតប្រជែងសាជីវកម្មរបស់ខ្លួនផងដែរ។
នៅក្នុងវេទិកានេះ តំណាងសាជីវកម្មជាច្រើនបាននិយាយថា វេទិកានេះបានផ្តល់ឱ្យពួកគេនូវការយល់ដឹងកាន់តែច្បាស់អំពីសក្តានុពលនៃទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជា នីតិវិធីចុះបញ្ជី និងដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុ។
ពួកគេបាននិយាយថាការចែករំលែកស៊ីជម្រៅរបស់អ្នកជំនាញបានធ្វើឱ្យពួកគេដឹងថាការចុះបញ្ជីមិនត្រឹមតែជាមធ្យោបាយសំខាន់សម្រាប់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការប្រមូលមូលនិធិប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏ជាយុទ្ធសាស្ត្រដ៏សំខាន់មួយដើម្បីកែលម្អអភិបាលកិច្ចសាជីវកម្ម និងបង្កើនទំនុកចិត្តទីផ្សារផងដែរ។ វេទិកានេះមិនត្រឹមតែជួយពួកគេឱ្យទទួលបានបទពិសោធន៍ដ៏មានតម្លៃប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជួយពួកគេពង្រីកធនធានតាមរយៈទីផ្សារមូលធន និងដាក់មូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏រឹងមាំសម្រាប់ប្រតិបត្តិការមូលធនសាជីវកម្មនាពេលអនាគត។
ការប្រព្រឹត្តទៅប្រកបដោយជោគជ័យនៃវេទិកាហិរញ្ញវត្ថុនេះជាថ្មីម្តងទៀតបានបង្ហាញពីតួនាទីដ៏សំខាន់របស់ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី ម.ក ក្នុងការលើកកម្ពស់ការតភ្ជាប់រវាងសហគ្រាស-ក្រុមហ៊ុន និងទីផ្សារមូលបត្រ។ ក្នុងនាមជាអ្នកផ្សព្វផ្សាយដ៏សំខាន់នៃការអភិវឌ្ឍន៍ទីផ្សារ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី ម.ក ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជាបានរៀបចំវេទិកាហិរញ្ញវត្ថុពាក់ព័ន្ធ និងសកម្មភាពនានា ដើម្បីបង្កើតវេទិកាអន្តរកម្មប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពសម្រាប់ក្រុមហ៊ុន វិនិយោគិន និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធដែលចាប់អារម្មណ៍ក្នុងការចុះបញ្ជីលក់មូលបត្រ និងលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់នៃទីផ្សារមូលធនកម្ពុជា។
ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី ម.ក នឹងបន្តប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការជួយក្រុមហ៊ុន-សហគ្រាសឱ្យសម្រេចបាននូវកំណើនដ៏ឆាប់រហ័ស ដោយមានជំនួយពីផ្សារមូលបត្រកម្ពុជាក្នុងការជួយជំរុញការអភិវឌ្ឍន៍ស្ថេរភាពនៃទីផ្សារមូលធនកម្ពុជា ផ្តល់ឱកាសវិនិយោគបន្ថែមទៀតសម្រាប់អ្នកវិនិយោគក្នុងស្រុក និងអន្តរជាតិ និងរួមគ្នាលើកកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាឱ្យឈានទៅរកកម្រិតខ្ពស់ថ្មី។

August 8, 2025 2:10 pm
On March 28, 2025, Financial Forum: Listing and Fundraising Solutions for Companies-Enterprise in cambodia, organized by Cambodia Securities Plc., was successfully held at the Cambodia Securities Exchange (CSX). The forum received strong support from the CSX, with H.E. Hong Sok Hour, CEO of the CSX, delivering a speech at the event.
Representative from the CSX, Cambodia Securities Plc., Reach & Partners , Accounting Firm, Sithisak Law Office, and other industry experts, along with over 30 Companies-enterprises interested in listing, their representatives, and financial institution leaders, participated in the forum.
H.E. Hong Sok Huor of CEO of the CSX, highly appreciated the organization of this financial forum by Cambodia Securities Plc.
He pointed out that 2025 will be a pivotal year for Cambodia’s capital market, and he believes that with the joint efforts of te CSX official policy support, securities firms, and other participants, the Cambodia securities market will further develop, and the number of listed companies and investor participation are expected to increase.
Mr. Darren Teng of the Chairman of the board of Directors of Cambodia Securities Plc. , further highlighted that Cambodia’s capital market is about to experience a wave of listings! This is not only a trend in the market’s development but also a rare golden opportunity for enterprises. The government’s series of tax reforms and preferential policies are further driving enterprises to accelerate their listing process. More and more companies are actively collaborating with accounting firms to organize their finances and plan for listing. This phenomenon reflects the continuous increase in market confidence and indicates that companies have a deeper understanding of the capital market.
“As a securities company, we deeply feel the rapid development of the current capital market and have seen more and more companies preparing for listing. For small and medium-sized enterprises, now is the best time to go public, as the market’s focus may gradually shift toward larger companies, and the listing threshold may increase. Missing this golden opportunity will make financing more difficult, and investor interest in SMEs may decline,” he said.
He encouraged entrepreneurs to seize market opportunities, plan for listing as early as possible, and leverage the capital market to enhance their competitiveness and brand value. He also pointed out that as the only full-license integrated securities firm in Cambodia, Cambodia Securities Plc. is committed to providing comprehensive one-stop listing services, assisting enterprises with diversified financial products such as investment banking and Pre-IPO funds, and tirelessly promoting the healthy development of the capital market.
Experts unanimously agreed that Cambodia is at a critical stage of capital market development, and SMEs are facing unprecedented development opportunities.
This is the “golden window” for SMEs to go public and the key moment for SMEs to seize the initiative. This period not only provides SMEs with low-cost, low-threshold listing opportunities but will also help SMEs break through development bottlenecks and achieve rapid growth.
They particularly emphasized that before listing, companies must focus on key preparations such as compliance management, financial standardization, and improving corporate governance, while ensuring that information disclosure meets regulatory requirements to gain investor trust and market recognition. Regarding financing strategies, experts pointed out that companies should reasonably evaluate their development prospects, use capital market tools to achieve resource integration, expand financing channels, and enhance their competitiveness.
At the forum, many business representatives expressed that the forum provided them with a clearer understanding of Cambodia’s capital market potential, listing processes, and financing solutions.
They said that the in-depth sharing from experts made them realize that listing is not only an important means of financing but also a strategic move to improve corporate governance and enhance market trust. This forum not only helped them gain valuable industry experience but also expanded their capital market cooperation resources, laying a solid foundation for future corporate capital operations.
The success of this financial forum once again highlights the important role of Cambodia Securities Plc. in connecting enterprises with the capital market. As one of the main drivers of Cambodia’s capital market development, Cambodia Securities Plc. has hosted multiple related forums and exchange activities, providing an efficient interactive platform for companies, investors, and related institutions interested in listing, and promoting the high-quality development of Cambodia’s capital market.
Cambodia Securities Plc. will continue to assist Companies-Enterprise achieve leapfrog growth through the capital market, promote the steady development of Cambodia’s capital market, and provide more investment opportunities for both local and international investors, contributing to the further advancement of Cambodia’s economy.