Welcome To CSP PLC. > របាយការណ៍ស្រាវជ្រាវ > កម្ពុជានឹងក្លាយជាកន្លែងវិនិយោគដ៏ល្អបំផុត និងជាជម្រកសុវត្ថិភាពសម្រាប់មូលធនសកលនៅឆ្នាំ២០២៥
August 7, 2025 7:24 am
ពេលមានភាពមិនច្បាស់លាស់នៃសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក របាយការណ៍ស្រាវជ្រាវចុងក្រោយបំផុតដែលចេញផ្សាយដោយ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី ម.ក ផ្តល់ការវិភាគស៊ីជម្រៅអំពីការប្រែប្រួលនៅក្នុងទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុពិភពលោក និងស្វែងយល់ពីរបៀបដែលប្រទេសកម្ពុជាកំពុងក្លាយជាឋានសួគ៌តម្លៃទ្វេសម្រាប់ទាំងការវិនិយោគ និងការជៀសវាងហានិភ័យ។
ប្រឆាំងនឹងផ្ទៃខាងក្រោយនៃជម្លោះភូមិសាស្ត្រនយោបាយកាន់តែខ្លាំងឡើងនៅមជ្ឈិមបូព៌ានិង ការកើនឡើងហានិភ័យជាសកលស្ថានភាពនយោបាយរបស់កម្ពុជាមានស្ថិរភាពហើយសេដ្ឋកិច្ចបានបន្តរក្សាបាននូវអត្រាកំណើនខ្ពស់ពី ៥%-៧% ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៣។ ជាសេដ្ឋកិច្ចដែលកំពុងរីកចម្រើនកម្ពុជាបង្ហាញពីសក្ដានុពលនៃកំណើនដ៏រឹងមាំនិងភាពធន់នៃ ការអភិវឌ្ឍន៍ផ្តល់នូវមូលធនអន្តរជាតិជាមួយនឹងឱកាសពីរសម្រាប់ការការពារហានិភ័យនិងការបន្ថែមតម្លៃហើយបានក្លាយជាជម្រើសដំបូងសម្រាប់ការវិនិយោគមូលធនសកលនិងការការពារហានិភ័យ។
កម្ពុជាបានក្លាយជាប្រទេសមួយក្នុងចំណោម «វិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច» ដែលមានតម្លៃបំផុតក្នុងពិភពលោកសម្រាប់ការវិនិយោគ
ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជាមានភាពរឹងមាំហើយបានលេចចេញជាបណ្តើរៗថាជា”ការធ្លាក់ចុះ”ដ៏សក្តិសមបំផុតក្នុងការវិនិយោគនៅក្នុងពិភពលោកក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ ដែលធ្វើអោយវាក្លាយជាចំណុចក្តៅសម្រាប់អ្នកវិនិយោគ។.
គិតត្រឹមថ្ងៃទី២០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ ដែលមានទឹកប្រាក់វិនិយោគសរុប ៦,៩ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក។ បើធៀបនឹងឆ្នាំមុន ចំនួនគម្រោងវិនិយោគកើនឡើង ១៤៦ គម្រោងកើនឡើងជាង ៥៤% ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ ហើយទំហំវិនិយោគសរុបកើនឡើង ៤០% ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ។
លើសពីនេះ គេបានព្យាករណ៍ថា ផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប (GDP) របស់កម្ពុជានឹងកើនឡើងដល់ ៣៥,១៧ ពាន់លានដុល្លារនៅឆ្នាំ២០២៤ អត្រាកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនឹងកើនឡើងដល់ជាង ៦% ហើយ GDP សម្រាប់មនុស្សម្នាក់ក៏នឹងកើនឡើងពី ១,៩១៧ ដុល្លារដល់ ២,០៧១ ដុល្លារនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣។ សន្ទុះនៃកំណើននេះមិនត្រឹមតែបង្ហាញពីការពង្រីកទីផ្សារអ្នកប្រើប្រាស់របស់កម្ពុជា និងការបន្តបង្កើនប្រសិទ្ធភាពនៃរចនាសម្ព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ចរបស់ខ្លួន។
.
ទិន្នន័យនេះបានបង្ហាញថា បរិយាកាសវិនិយោគរបស់កម្ពុជាបន្តប្រសើរឡើង អ្នកវិនិយោគក្នុងស្រុក និងបរទេសកាន់តែច្រើនមានទំនុកចិត្តក្នុងការវិនិយោគនៅកម្ពុជាកំពុងក្លាយជាចំណុចក្ដៅនៃលំហូរវិនិយោគពីបរទេសជាបន្តបន្ទាប់!
ក្នុងនាមជាប្រទេសមួយក្នុងចំណោមប្រទេសមួយចំនួនដែលមិនមានការគ្រប់គ្រងការប្ដូរប្រាក់បរទេស កម្ពុជាផ្ដល់នូវបរិយាកាសលំហូរមូលធនដែលអាចបត់បែនបានសម្រាប់ការវិនិយោគបរទេស ហើយប្រាក់ដុល្លារអាមេរិកដែលចរាចរបានខ្ពស់ក៏ផ្ដល់ភាពងាយស្រួល និងសុវត្ថិភាពបន្ថែមទៀតសម្រាប់អ្នកវិនិយោគអន្តរជាតិផងដែរ។
កត្តាអំណោយផលជាបន្តបន្ទាប់នេះនឹងរួមគ្នាលើកគម្ពស់កម្ពុជាឲ្យក្លាយជាប្រទេសមួយដែលមានតម្លៃវិនិយោគច្រើនជាងគេបំផុតក្នុងពិភពលោកនៅក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំខាងមុខបង្កើនសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងរបស់ខ្លួនក្នុងទីផ្សារអន្តរជាតិប្រកបដោយសុវត្ថិភាព ហើយថែមទាំងធ្វើឲ្យក្លាយជា “ការធ្លាក់ចុះ” សម្រាប់អ្នកវិនិយោគពិភពលោកផងដែរ។
ផ្ទុយពីសន្ទុះកំណើនសេដ្ឋកិច្ចដ៏រឹងមាំរបស់កម្ពុជាសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកពោរពេញដោយភាពមិនប្រាកដប្រជា នៅពេលដែលសង្រ្គាមក្នុងតំបន់កាន់តែខ្លាំងក្លា ការកកិតពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិ និងអស្ថិរភាពទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុ ស្រមោលនៃវិបត្តិហិរញ្ញវត្ថុពិភពលោកនៅតែបន្តកាន់តែខ្លាំង។
សេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកកំពុងញាំញីដោយវិបត្តិ ហើយមានហានិភ័យនៃការដួលរលំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុទាំងស្រុង
សង្គ្រាមក្នុងតំបន់កំពុងកាន់តែខ្លាំងឡើងហើយវិបត្តិថាមពល និងខ្សែសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់សកលកំពុងកើនឡើង។
ម្យ៉ាងវិញទៀតជម្លោះភូមិសាស្ត្រនយោបាយនៅមជ្ឈិមបូព៌ា និងទណ្ឌកម្មសេដ្ឋកិច្ចដែលបង្ករឡើងដោយសង្រ្គាមរុស្សី-អ៊ុយក្រែនបាននាំមកនូវភាពតានតឹងផ្នែកផ្គត់ផ្គង់ថាមពលជាសាកលដែលធ្វើឲ្យអតុល្យភាពរវាងប្រទេសទាំងពីរកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរឡើង។ ការផ្គត់ផ្គង់និងតម្រូវការនៃថាមពលសកលអាហារ លោហធាតុនិងធនធានផ្សេងទៀតដែលបានបង្កឱ្យមានប្រតិកម្មសង្វាក់នៃខ្សែសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់បាននាំឱ្យមានការកើនឡើងសម្ពាធអតិផរណានៅទូទាំងពិភពលោកក្នុងកម្រិតជាក់លាក់មួយ។
ម្យ៉ាងវិញទៀត ជម្លោះភូមិសាស្ត្រនយោបាយនៅមជ្ឈិមបូព៌ា និងសង្គ្រាមរុស្ស៊ី-អ៊ុយក្រែនបានធ្វើឲ្យការបែកបាក់នៃសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកកាន់តែខ្លាំងឡើងហើយការប្រឈមមុខដាក់គ្នារវាងប្រទេសលោកខាងលិច រុស្ស៊ីនិងចិនកាន់តែតានតឹងជាបណ្តើរៗដែលបង្កើតជាទិដ្ឋភាពនយោបាយ និងសេដ្ឋកិច្ចអន្តរជាតិកាន់តែស្មុគស្មាញ។លទ្ធភាពនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិត្រូវបានកាត់បន្ថយបន្ថែមទៀត ហើយលំហូរពាណិជ្ជកម្ម និងមូលធនសកលបានធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំង ដែលនាំទៅដល់ការបន្តកាន់តែស៊ីជម្រៅនៃហានិភ័យនៃវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក។
លោក Trump បន្តធ្វើសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្ម ហើយសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកនឹងទទួលរងផលប៉ះពាល់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ៖ ថ្ងៃទី 1 ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ 2025 លោក Donald Trump បានចុះហត្ថលេខាលើប្រកាសប្រធានាធិបតីចំនួន៣ផ្សេងទៀត ដែលក្នុងនោះរួមមានការដាក់ពន្ធនាំចូលសរុប ២៥% លើទំនិញទាំងអស់ដែលនាំចូលពីម៉ិកស៊ិក និងកាណាដា ដោយពិសេសដាក់ពន្ធនាំចូល ១០% លើប្រេងកាតពីកាណាដា។ លើសពីនេះ លោក Trump ក៏បានដាក់ពន្ធនាំចូល ១០% លើទំនិញទាំងអស់ដែលនាំចូលពីចិនផងដែរ។
សេចក្តីថ្លែងការណ៍នេះបានបង្កឱ្យមានការព្រួយបារម្ភជាសកល។ ជាការឆ្លើយតបទៅនឹងការគំរាមកំហែងពន្ធរបស់ Trump ប្រទេសចិន ម៉ិកស៊ិក និងកាណាដា ដែលជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មដ៏ធំបំផុតចំនួនបីរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងអនុវត្តវិធានការតបត។ ពន្ធខ្ពស់ និងរបាំងពាណិជ្ជកម្មដែលកើតចេញពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មនេះ ទំនងជានឹងនាំទៅរកការធ្លាក់ចុះនៃទំហំពាណិជ្ជកម្មសកល រារាំងលំហូរវិនិយោគអន្តរជាតិ និងជាប់គាំងពាណិជ្ជកម្មពិភពលោកក្នុងវដ្តដ៏កាចសាហាវ។ នេះនឹងប៉ះពាល់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដល់ស្ថិរភាព និងសក្ដានុពលកំណើននៃសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក។.
ហានិភ័យផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដ៏សំខាន់មួយទៀតគឺអតិផរណានៃពពុះទ្រព្យសកម្មសកល ដែលមិនអាចមិនអើពើបាន។ បច្ចុប្បន្ននេះ ទីផ្សារភាគហ៊ុនសកល ទីផ្សារអចលនទ្រព្យ និងទីផ្សារមូល បត្របំណុលទាំងអស់កំពុងជួបប្រទះនូវកម្រិតផ្សេងៗគ្នានៃការពង្រីកពពុះ។ ខណៈពេលដែលគោលនយោបាយរូបិយវត្ថុដែលធូររលុងនៃធនាគារកណ្តាល និងធនាគារកណ្តាលសំខាន់ៗផ្សេងទៀតបានជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងរយៈពេលខ្លី ពួកគេក៏បាននាំឱ្យមានអតិផរណាតម្លៃទ្រព្យសកម្ម ការកើនឡើងកម្រិតបំណុល និងការប្រមូលផ្តុំហានិភ័យ។
ទោះបីជាវិបត្តិបំណុលអឺរ៉ុបដែលបានចាប់ផ្តើមក្នុងឆ្នាំ ២០០៩ បានធូរស្រាលមួយកម្រិតក៏ដោយ ក៏ប្រទេសជាច្រើននៅក្នុងតំបន់អឺរ៉ូនៅតែប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាសំខាន់ៗដូចជាបំណុលខ្ពស់ ឱនភាពសារពើពន្ធ និងកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៅទ្រឹង។ បញ្ហាបំណុលខ្ពស់ដែលមានរយៈពេលយូរធ្វើឱ្យប្រទេសទាំងនេះកាន់តែងាយរងគ្រោះនៅពេលឆ្លើយតបទៅនឹងវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច ជាពិសេសនៅក្នុងបរិយាកាសសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកដែលមិនស្ថិតស្ថេរ។ ប្រសិនបើពពុះទ្រព្យសកម្មផ្ទុះឡើង វានឹងជះឥទ្ធិពលយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដល់តំបន់អឺរ៉ូ និងសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក។
លើសពីនេះ យោងតាមរបាយការណ៍របស់ CEIC Data នៅថ្ងៃទី ១ ខែវិច្ឆិកា បំណុលជាតិសរុបរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកបានកើនឡើងដល់កម្រិតខ្ពស់ថ្មីមួយគឺ ៣៦ ពាន់ពាន់លានដុល្លារ។ លោក Jamie Dimon នាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន JPMorgan Chase បានព្រមានទីផ្សារកាលពីថ្ងៃទី ៨ ខែមេសា ថាសេដ្ឋកិច្ចរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកអាចជួបប្រទះនឹងការចុះចតដ៏លំបាក ហើយសេណារីយ៉ូដែលអាក្រក់បំផុតនឹងក្លាយជា “ការជាប់គាំង” ។ លោកក៏បានព្យាករណ៍ថា អត្រាការប្រាក់របស់សហរដ្ឋអាមេរិកអាចកើនឡើងលើសពី ៨% ក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំខាងមុខនេះ
ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានខែថ្មីៗនេះ លោក David Rosenberg ដែលជាសេដ្ឋវិទូកំពូលរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក និងជាប្រធានក្រុមហ៊ុនស្រាវជ្រាវ Rosenberg បានបន្តព្រមានថាទីផ្សារភាគហ៊ុនរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកអាចនឹងដួលរលំ ដោយចង្អុលបង្ហាញពី “ឈើឆ្កាងមរណៈ” និងសញ្ញាព្រមានផ្សេងទៀត។
លោក Bill Bryan ស្ថាបនិក Wind Shift Capital និងជាអ្នកយុទ្ធសាស្រ្តហិរញ្ញវត្ថុជាន់ខ្ពស់ ក៏បានព្យាករណ៍ថា ទីផ្សារភាគហ៊ុនសកលនឹងជួបប្រទះភាពចលាចលក្នុងរយៈពេល ១២ ខែខាងមុខ។
សញ្ញាទាំងនេះប្រាកដជាដើរតួជាការដាស់តឿនសម្រាប់មូលធនសកល។ នៅក្នុងបរិបទនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ចយឺត និងការធ្លាក់ចុះសក្តានុពល ពពុះទ្រព្យសកម្មមានហានិភ័យនៃការផ្ទុះឡើង ដែលអាចនាំឱ្យមានការដួលរលំទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុ។ ប្រឆាំងនឹងផ្ទៃខាងក្រោយនេះ លំហូរមូលធនកាន់តែមានភាពរសើប ហើយអ្នកវិនិយោគកំពុងស្វែងរកទិសដៅវិនិយោគដែលមានសុវត្ថិភាពកាន់តែខ្លាំង។ ក្នុងនាមជាសេដ្ឋកិច្ចដែលកំពុងរីកចម្រើននៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍ កម្ពុជាពិតជាបានត្រៀមខ្លួនជាស្រេចដើម្បីក្លាយជាកន្លែងដែលមានសុវត្ថិភាពបំផុតសម្រាប់មូលធនពិភពលោកនៅក្នុងឆ្នាំ 2025 ។
កម្ពុជានឹងក្លាយជាជម្រកសុវត្ថិភាពដ៏ល្អបំផុត សម្រាប់មូលធនពិភពលោកនៅឆ្នាំ២០២៥
គោលនយោបាយវិនិយោគបរទេសដោយសេរី និងបើកចំហ៖ ប្រទេសកម្ពុជាអនុវត្តគោលនយោបាយវិនិយោគបរទេសដោយសេរី និងបើកចំហ ហើយប្រាក់ដុល្លារអាមេរិកមានចរាចរខ្ពស់សម្រាប់មូលធនពិភពលោកគោលនយោបាយនេះអាចកាត់បន្ថយហានិភ័យអត្រាប្តូរប្រាក់បានយ៉ាងច្រើន និងធានាថាទ្រព្យសម្បត្តិវិនិយោគដែលបង្កើតជាប្រាក់ដុល្លារអាចរក្សាបាននូវកម្រិតទាប។ តម្លៃមានស្ថិរភាពដែលអនុញ្ញាតឱ្យមូលនិធិរបស់វិនិយោគិនមានសុវត្ថិភាពជាង។
ទន្ទឹមនឹងនេះ គោលនយោបាយប្រាក់ដុល្លារដោយសេរីនិងបើកចំហមិនត្រឹមតែនាំមកនូវសុវត្ថិភាពដល់អ្នកវិនិយោគប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជំរុញលំហូរនៃមូលធនបរទេសប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងលើកកម្ពស់ភាពងាយស្រួលនៃប្រតិបត្តិការពាណិជ្ជកម្ម និងហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិដែលធ្វើឲ្យកម្ពុជាក្លាយជាគោលដៅវិនិយោគដ៏ល្អសម្រាប់សហគ្រាសពហុជាតិ និងហិរញ្ញវត្ថុ។
ការវិនិយោគនៅតំបន់ទំនាប ប្រាក់ចំណូលខ្ពស់លើការវិនិយោគ៖ នៅពេលដែលសេដ្ឋកិច្ចនៃបណ្តាប្រទេសនៅអឺរ៉ុប និងអាមេរិកចុះខ្សោយ ឧស្សាហកម្មសេវាកម្មនិងឧស្សាហកម្មផលិតកម្មរបស់ពួកគេត្រូវបានរងផលប៉ះពាល់កាន់តែខ្លាំងក្នុងអំឡុងពេលសេដ្ឋកិច្ចធ្លាក់ចុះហើយមានតម្រូវការកាន់តែច្រើនសម្រាប់ទំនិញដែលមានតម្លៃថោកពីប្រទេសដូចជាកម្ពុជា។
Data source: General Department of Customs and Excise of Cambodia
ក្នុងនាមជាប្រទេសមួយក្នុងចំណោមប្រទេសដែលមានកំណើនសេដ្ឋកិច្ចលឿនបំផុតនៅ អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ប្រទេសកម្ពុជាបានក្លាយទៅជា “វិបត្តិវិនិយោគ” ដ៏មានតម្លៃបំផុត ជាមួយនឹងគុណសម្បត្តិភូមិសាស្រ្តតែមួយគត់ដែលបញ្ចេញនូវទីផ្សារអាស៊ាន តម្លៃពលកម្មទាប និងការ គាំទ្រគោលនយោបាយរបស់រដ្ឋាភិបាល។ វាបានបង្ហាញពីសក្ដានុពលនៃការអភិវឌ្ឍន៍ដ៏ធំនៅក្នុងវិស័យជាច្រើនដូចជា ផលិតកម្ម សំណង់ កសិកម្ម ទេសចរណ៍ និងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ហើយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានដាក់ចេញនូវការលើកទឹកចិត្តមួយចំនួនដូចជា ការលើកលែងពន្ធ គោលនយោបាយអនុគ្រោះលើការប្រើប្រាស់ដីធ្លី និងនីតិវិធីអនុម័តការវិនិយោគសាមញ្ញ ដើម្បីធ្វើសកម្មភាពយ៉ាងសកម្ម។ ជំរុញអ្នកវិនិយោគក្នុងស្រុក និងបរទេសចូលឧស្សាហកម្មប្រកបដោយសក្តានុពល។
គួបផ្សំនឹងស្ថិរភាពនយោបាយរបស់កម្ពុជា វាមិនត្រឹមតែនៅឆ្ងាយពីហានិភ័យសេដ្ឋកិច្ចសកល ដូចជាជម្លោះភូមិសាស្ត្រនយោបាយ និងការប្រឈមមុខដាក់ពន្ធប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីជាមួយអង្គការអន្តរជាតិ និងសេដ្ឋកិច្ចជាច្រើន ដែលពង្រឹងជំហរអំណោយផលរបស់ខ្លួននៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក។
គុណសម្បត្តិទាំងនេះផ្តល់នូវការចូលប្រើប្រាស់ទីផ្សារប្រកបដោយស្ថិរភាព និងការការពារការវិនិយោគសម្រាប់មូលធនអន្តរជាតិ និងនាំមកនូវប្រាក់ចំណេញដ៏សប្បុរសដល់វិនិយោគិន។
អត្រាការប្រាក់បញ្ញើមានកាលកំណត់របស់ធនាគារខ្ពស់៖ អត្រាការប្រាក់ប្រាក់បញ្ញើមានកាលកំណត់របស់ធនាគារកម្ពុជាមានអត្រាខ្ពស់ដែលផ្តល់មូលធនសកលជាមួយនឹងជម្រើសវិនិយោគដែលមានស្ថិរភាព និងផលចំណេញ ដែលជាធម្មតាឈានដល់អត្រាប្រចាំឆ្នាំពី ៦% ទៅ ៨% កម្រិតអត្រាការប្រាក់នេះមានសារៈសំខាន់ជាពិសេសសម្រាប់ការការពារពិភពលោកដើមទុនវាជាជម្រើសដ៏ទាក់ទាញ។
នៅក្នុងបរិបទនៃអតិផរណាពិភពលោក អត្រាការប្រាក់បញ្ញើមានកាលកំណត់ខ្ពស់នេះមិនត្រឹមតែជួយអ្នកវិនិយោគរក្សា និងបង្កើនតម្លៃនៃមូលនិធិរបស់ពួកគេប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងទប់ទល់នឹងហានិភ័យនៃការធ្លាក់ថ្លៃរូបិយប័ណ្ណផងដែរ។
សរុបមក សេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកកំពុងប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាប្រឈមជាច្រើនរួមទាំងសង្គ្រាម និងជម្លោះក្នុងតំបន់ អតិផរណាបន្តហានិភ័យលើសលប់នៃពពុះទ្រព្យសកម្មនិងហានិភ័យហិរញ្ញវត្ថុដែលអាចកើតមានដោយសារវិបត្តិបំណុលកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរនៅក្នុងបណ្តាប្រទេសនៅអឺរ៉ុបនិងអាមេរិកដែលបញ្ហាទាំងនេះមិនមានគ្រាន់តែធ្វើឱ្យអស្ថិរភាពនៃសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរទៅៗភាពប្រាកដប្រជាបាននាំឱ្យមានការកើនឡើងហានិភ័យនៅក្នុងទីផ្សារមូលធននៅក្នុងបរិយាកាសនេះមូលនិធិត្រូវការជាបន្ទាន់ដើម្បីស្វែងរកកន្លែងសុវត្ថិភាពដើម្បីធានាសុវត្ថិភាពទ្រព្យសម្បត្តិ និងការវាយតម្លៃស្ថិរភាព។
មិនថាជាជម្រកសុវត្ថិភាពសម្រាប់ការការពារដើមទុន ឬជាគោលដៅដ៏ល្អសម្រាប់ការបង្កើនទ្រព្យសម្បត្តិក៏ដោយប្រទេសកម្ពុជាបានបង្ហាញការអំពាវនាវតែមួយគត់ដោយសារតែបរិយាកាសនយោបាយស្ថិរភាព គោលនយោបាយប្រាក់ដុល្លារបើកចំហ បរិយាកាសវិនិយោគដែលមានផលចំណេញខ្ពស់ និងសក្តានុពលកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ការការពារដើមទុនសកល និងការវិនិយោគ!
អំពី ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី​ ម.​ក៖ .
ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី ម.ក គឺជាក្រុមហ៊ុនធានាទិញមូលបត្រដែលទទួលបានអាជ្ញាបណ្ណពេញលេញដំបូងគេនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលផ្តោតលើធនាគារវិនិយោគជាអាជីវកម្មចម្បងចាប់តាំងពីកំណែទម្រង់ និងការបើកផ្សារមូលបត្រមក។ ក្រុមហ៊ុនបានទទួលបានអាជ្ញាបណ្ណសំខាន់ៗក្នុងការប្រកបអាជីវកម្មក្នុង វិស័យមូលបត្រចេញដោយនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា (ន.ម.ក) រួមមានអាជីវកម្មធានាទិញមូលបត្រ ជួញដូរមូលបត្រជើងសា ការផ្តល់ប្រឹក្សាវិនិយោគក្នុងវិស័យមូលបត្រនិងអាជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុប្រហាក់ប្រហែលផ្សេងទៀតដែលធ្វើឱ្យក្រុមហ៊ុននេះក្លាយជាក្រុមហ៊ុនធានាទិញមូលបត្រដំបូងគេក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដែលមានសមត្ថភាពផ្តល់សេវាជូនវិនិយោគិនទាំងអ្នកទិញនិងអ្នកលក់។
ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា ស៊ីឃ្យួរឹធី ម.ក ផ្តល់ជូនអតិថិជននូវសេវាកម្មជាច្រើន រួមទាំងការណែនាំពីការបោះផ្សាយដំណាក់កាលមុនការចុះបញ្ជី ការរួមបញ្ចូលគ្នា និងការទិញយក ប្រឹក្សាយោបល់ផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ការប្រឹក្សាសាជីវកម្ម ការរៀបចំអភិបាលកិច្ចសាជីវកម្ម និងសេវាធានាទិញមូលបត្រ ដើម្បីជួយក្រុមហ៊ុនបោះផ្សាយក្នុងការកៀរគរមូលនិធិតាមរយៈការបោះផ្សាយមូលបត្រកម្មសិទ្ធិ ឬមូលបត្របំណុលជាសាធារណៈ។ ក្រុមហ៊ុនក៏ផ្តល់ជូនភ្នាក់ងារដើម្បីជួយសម្រួលដល់ការស្នើសុំអត្តសញ្ញាណវិនិយោគិន និងការបើកគណនីជួញដូរមូលបត្រផងដែរ។
លើសពីនេះ ក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាកម្មដែលមានអត្ថប្រយោជន៍ដូចជា សេវាកម្មជើងសាមូលបត្រសម្រាប់ការជួញដូរនៅទីផ្សារមូលបត្រ រួមទាំងការផ្តល់សេវាកម្មប្រឹក្សាយោបល់លើការវិនិយោគ។ វាក៏ជួយសម្រួលដល់ផែនការវិនិយោគរួម ការផ្តល់មូលនិធិ និងការវិនិយោគមុនដំណាក់ IPO និងអចលនទ្រព្យដោយបង្កើតទំនាក់ទំនងជាមួយដៃគូក្នុងស្រុក និងក្រៅស្រុកដែលមានបទពិសោធន៍អាជីវកម្មយ៉ាងទូលំទូលាយក្នុងវិស័យទាំងនោះផងដែរ។

Welcome To CSP PLC. > Research Report > Cambodia: The Premier Investment Destination and Safe Haven for Global Capital in 2025
August 7, 2025 5:40 am
Amid global economic uncertainties, the latest research report released by Cambodia Securities Plc. provides an in-depth analysis of the volatility in global financial markets and explores how Cambodia is emerging as a dual-value haven for both investment and risk aversion.
Amid escalating geopolitical tensions in the Middle East and a rise in global risk aversion, Cambodia stands out for its political stability and economic resilience. Since 2013, the country has consistently achieved robust economic growth rates of 5%-7%. As an emerging economy, Cambodia is showcasing immense growth potential, offering international investors a unique combination of safety and opportunities for value appreciation. It has become a leading choice for global capital seeking both growth and risk mitigation.
Cambodia Emerges as a Top Investment Destination
In recent years, Cambodia’s economy has demonstrated impressive growth, positioning itself as one of the world’s most promising “low-lying” investment hubs. The country’s remarkable economic performance in 2024 has solidified its reputation as a hotspot for global investors, drawing significant attention for its untapped potential and strategic advantages.
As of December 20, 2024, Cambodia has approved a total of 414 investment projects, amounting to $6.9 billion in total investment. This represents an increase of 146 projects compared to the previous year, marking a growth of over 54%, while the total investment value has risen by 40% year-on-year.
Furthermore, Cambodia’s Gross Domestic Product (GDP) is projected to reach $35.17 billion in 2024, with an economic growth rate exceeding 6%. Per capita GDP is expected to rise from $1,917 in 2023 to $2,071 in 2024. This robust growth not only underscores the vitality of Cambodia’s economy but also reflects the expansion of its consumer market and the continuous optimization of its economic structure.
This data shows that Cambodia’s investment environment is steadily improving, with more domestic and international investors gaining confidence in investing in the country. Cambodia is gradually becoming a key hotspot for foreign investment.
One major advantage is that Cambodia has no foreign exchange controls, offering foreign investors a highly flexible environment for moving capital. Additionally, the widespread use of the U.S. dollar provides extra convenience and security for international investors.
These favorable conditions are making Cambodia one of the most attractive investment destinations in the world. They are boosting its competitiveness in the global market and positioning it as a “low-risk, high-reward” choice for global investors.
While Cambodia enjoys strong economic growth, the global economy faces many uncertainties. Escalating regional conflicts, international trade tensions, and instability in financial markets are deepening fears of a potential global financial crisis.
The global economy faces significant risks, with the possibility of a full-scale financial collapse on the horizon.
The global economy is currently facing unprecedented challenges, with weaknesses in the financial system becoming increasingly evident.
One major factor is the escalation of regional conflicts and worsening global energy and supply chain crises. Geopolitical tensions in the Middle East and the Russia-Ukraine war have led to ongoing energy shortages, intensifying the imbalance between supply and demand for essential resources like energy, food, and metals. This has created a ripple effect throughout global supply chains, further driving inflation worldwide.
At the same time, these conflicts have deepened global economic divides. The growing tension between Western nations, Russia, and China is making the international political and economic landscape more complex. As a result, opportunities for global cooperation are shrinking, leading to decreased trade and capital flows. This, in turn, raises the risk of a global economic downturn.
Adding to these challenges,  President Donald Trump has reignited trade wars, which could significantly impact the global economy. On the afternoon of February 1 (Eastern Time), Donald Trump signed three presidential executive orders imposing a 25% tariff on all goods imported from Mexico and Canada, including a 10% tariff on Canadian oil. Additionally, a 10% tariff was imposed on all Chinese goods imported into the United States.
This announcement has sparked widespread concern. In response, China, Mexico, and Canada—three of the U.S.’s largest trading partners—are expected to implement countermeasures. High tariffs and trade barriers from such a trade war could reduce global trade volumes, disrupt international investment flows, and create a downward spiral in global trade, threatening economic stability and growth.
Another pressing concern is the inflation of global asset bubbles. Stock markets, real estate, and bond markets worldwide are showing signs of overinflation. While loose monetary policies from the Federal Reserve and other central banks have fueled short-term growth, they have also led to inflated asset prices, higher debt levels, and increasing financial risks.
Although the European debt crisis that began in 2009 has eased somewhat, many Eurozone countries still struggle with high debt, budget deficits, and stagnant economic growth. These issues make them particularly vulnerable to economic shocks in today’s unstable global environment. A bursting of asset bubbles could severely harm both the Eurozone and the global economy.
Furthermore, U.S. national debt continues to climb, reaching a record $36 trillion as of November 1, according to CEIC Data. JPMorgan Chase CEO Jamie Dimon warned on April 8 that the U.S. economy might face a hard landing, with “stagflation” as the worst-case scenario. He also projected that U.S. interest rates could exceed 8% in the coming years, posing another significant risk to global economic stability.
In recent months, leading U.S. economists, including David Rosenberg, President of Rosenberg Research, have issued repeated warnings about a potential collapse in the U.S. stock market. He highlighted the “death cross” and other concerning signals as indicators of trouble ahead.
Bill Bryan, founder of Wind Shift Capital and an experienced financial strategist, has also predicted that global stock markets could face significant turmoil over the next 12 months.
These warning signs are a clear wake-up call for global investors. With slow economic growth and the risk of a recession, asset bubbles are under threat of bursting, which could lead to a collapse in financial markets. In this uncertain environment, capital flows have become more cautious, and investors are increasingly seeking safe-haven destinations for their investments. As a fast-growing economy in Southeast Asia, Cambodia stands out as a promising safe-haven for global capital in 2025.
Cambodia: The Best Safe-Haven for Global Capital in 2025
Liberal and Open Foreign Investment Policies: Cambodia offers a liberal and open foreign investment policy with widespread dollar circulation. This significantly reduces exchange rate risks, ensuring that dollar-denominated investments retain stable value and safeguarding investors’ funds.
The open-dollar policy not only provides security for investors but also encourages the inflow of foreign capital, simplifying international trade and financial transactions. This makes Cambodia an attractive destination for multinational corporations and financial institutions.
High Return on Investment: As economic growth slows in Europe and the U.S., demand for affordable goods from countries like Cambodia is increasing, especially in the services and manufacturing sectors.
Data source: General Department of Customs and Excise of Cambodia
With one of Southeast Asia’s fastest-growing economies, Cambodia has become a prime “investment haven” due to its strategic location within the ASEAN market, low labor costs, and supportive government policies. Key industries such as manufacturing, construction, agriculture, tourism, and digital technology are thriving. The government has introduced incentives, including tax breaks, preferential land-use policies, and streamlined investment procedures, encouraging both domestic and international investment.
Cambodia’s stable political environment further enhances its appeal by insulating the country from geopolitical tensions and global economic risks like trade conflicts. Additionally, free trade agreements with various international organizations and economic blocs strengthen its position in the global market.
These advantages provide international investors with secure market access and substantial returns on investment.
High Bank Deposit Interest Rates: Cambodia’s bank deposit interest rates, ranging from 6% to 8% annually, offer global investors a stable and profitable option. These rates are particularly appealing for risk-averse investors seeking safe returns. In a global environment marked by inflation, such high rates help preserve and grow wealth while hedging against currency depreciation risks.
Overall Outlook: Amid challenges such as regional conflicts, persistent inflation, inflated asset bubbles, and growing debt crises in Europe and the U.S., global capital is urgently seeking safe havens.
Cambodia stands out as both a secure harbor and a growth destination for global capital. With its stable political environment, open-dollar policy, high-return investment opportunities, and strong economic prospects, Cambodia is the ideal choice for investors seeking safety and growth in 2025.
Cambodia Securities Plc. is the first fully licensed securities underwriting firm in the Kingdom of Cambodia, focusing on investment banking as its core business since the establishment and reform of the securities exchange. The company holds key licenses issued by the Securities and Exchange Regulator of Cambodia (SERC), enabling it to provide a comprehensive range of services, including underwriting, dealing, brokerage, and investment advisory services. This makes Cambodia Securities Plc. the first firm in Cambodia capable of offering full-spectrum services to both buyers and sellers in the securities market.
Cambodia Securities Plc. offers clients a wide array of services, such as pre-listing guidance, mergers and acquisitions support, financial advisory, corporate consulting, corporate governance systems, and underwriting services to help issuers raise funds through public offerings of equity securities or bonds. The company also has a dedicated research team to assist investors in opening trading accounts and obtaining investor identification.
Additionally, the company provides brokerage services for stock market trading, investment advisory services, and guidance on underwriting processes. It facilitates collective investment plans, including funding opportunities, Pre-IPO investments, and real estate ventures. By building strong connections with local and international partners with extensive business experience, the company enhances its service offerings.
As a key promoter of Cambodia’s capital market, Cambodia Securities Plc. is committed to advancing the development of the sector with government support. The company also organized the Cambodia First Capital Market Summit Forum, a professional platform aimed at attracting international investors to Cambodia and helping local businesses raise funds efficiently.