ថ្ងៃទី 21 ខែតុលា ក្រុមការងារក្រុមហ៊ុនមូលបត្រកម្ពុជា (Cambodia Securities Plc) ដែលដឹកនាំដោយលោកស្រី ប៊ុត គេរាឌី អគ្គនាយក បានធ្វើទស្សនកិច្ចនៅសមាគមសហព័ន្ធជាន់ខ្ពស់ហុននានកម្ពុជា និងទទួលបានការស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅពីមេដឹកនាំសមាគម ដែលមានប្រធានសមាគម លោក លី ស៊ិនហ៊ួ (Li Xinhua) អនុប្រធានសមាគម លោក លីវ យុនហ៊ួ (Liu Yunhua) អនុប្រធានសមាគម លោក ចាង វិនហ្វេង (Zhang Wenfeng) អនុប្រធានសមាគម លោក យាង ជិនហ៊ួ (Yang Zhenhua) អគ្គលេខាធិការ លោកស្រី ចាង ហ៊ួ (Zhang Hua) និងអនុប្រធានសមាគម兼អនុលេខាធិការ លោក ចាង ឆុងឈូ (Zhang Zhongqiu) ។
ភាគីទាំងពីរបានពិភាក្សាអំពីប្រធានបទជាច្រើន រួមមានការអភិវឌ្ឍទីផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា វិធីដែលសហគ្រាសចិនអាចចាប់យកឱកាសក្នុងទីផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា លក្ខខណ្ឌសម្រាប់ការចុះបញ្ជីក្រុមហ៊ុន និងការប្រតិបត្តិកិច្ចជាធម្មតាក្នុងកម្ពុជា។
លោក លី ស៊ិនហ៊ួ ប្រធានសមាគមសហព័ន្ធជាន់ខ្ពស់ហុននានកម្ពុជា បានណែនាំអំពីប្រវត្តិ និងដំណើរការអភិវឌ្ឍនៃសមាគមដល់ក្រុមហ៊ុនមូលបត្រកម្ពុជា។ គាត់បានឱ្យដឹងថា ក្រោមការបង្កើតនៃឆ្នាំ ២០១៣ ទៅមក សមាគមមានសមាជិកក្រុមហ៊ុនជាង 160 ដែលគ្របដណ្តប់លើវិស័យផ្សេងៗគ្នា រួមមាន ផលិតកម្ម ការដ្ឋានសំណង់ ការទាញយករ៉ែ កសិកម្ម អភិរក្សព្រៃឈើ និងហៃដ្រ៉ូអេឡិចត្រិក វិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា ទេសចរណ៍ និងហាងភោជនីយដ្ឋាន ការលក់ និងសេវាដឹកជញ្ជូន និងផ្សាយពាណិជ្ជកម្ម។
គាត់បានបង្ហាញក្តីសង្ឃឹមថា សមាគមសហព័ន្ធជាន់ខ្ពស់ហុននានកម្ពុជានឹងអាចសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនមូលបត្រកម្ពុជា ដើម្បីជួយឱ្យក្រុមហ៊ុនសមាជិកយល់ដឹងអំពីគោលនយោបាយក្នុងស្រុក និងឱកាសនៃទីផ្សារមូលបត្របានកាន់តែប្រសើរឡើង ដើម្បីជំរុញក្រុមហ៊ុនចិនច្រើនជាងមុនស្ថាបនាផ្លូវការ និងបង្កើនឱកាសរកហិរញ្ញប្បទានសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនឱ្យកាន់តែមានការគាំទ្រជាការផ្សាយពាណិជ្ជកម្ម។
លោកស្រី ប៊ុត គេរាឌី អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនមូលបត្រកម្ពុជា បានសម្ដែងការដឹងអរបញ្ចប់ទៅនឹងការស្វាគមន៍ពីសមាគមសហព័ន្ធជាន់ខ្ពស់ហុននានកម្ពុជា និងបានណែនាំអំពី Cambodia Securities Plc និងសេវាកម្មជាច្រើនដែលអាចផ្តល់ជូនដល់សហគ្រាសជាក្រុមហ៊ុនមូលបត្រ។
Cambodia Securities Plc បានបញ្ជាក់ថា សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាកំពុងមានការលូតលាស់យ៉ាងលឿន ដែលធ្វើឱ្យទីផ្សារមូលបត្រអភិវឌ្ឍយ៉ាងឆាប់រហ័ស។ សហគ្រាសគួរប្រើប្រាស់ឱកាសដែលផ្តល់ដោយការលូតលាស់នៃទីផ្សារមូលបត្រ និងនៅក្នុងបរិយាកាសគោលនយោបាយល្អប្រយោជន៍បច្ចុប្បន្ន តាមរយៈការចុះបញ្ជី ដើម្បីពង្រីកឆ្ពោះទៅវិញការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានទូទាត់ សម្រាប់ដំណើរការសហគ្រាស។
ក្នុងអំឡុងពិភាក្សា មេដឹកនាំសមាគមបានបង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងលើទីផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា និងបានសួរពីលក្ខខណ្ឌ និងស្តង់ដាសម្រាប់ការចុះបញ្ជីក្រុមហ៊ុនមួយនៅក្នុងកម្ពុជា ដូចជាសីត្បាតហិរញ្ញវត្ថុ ស្ថាប័ន និងអភិបាលកិច្ច សាកល្បង។
កិច្ចប្រជុំនេះបានពង្រឹងការយល់ដឹងគ្នាទៅវិញទៅមករវាងសមាគមសហព័ន្ធជាន់ខ្ពស់ហុននានកម្ពុជា និងក្រុមហ៊ុនមូលបត្រកម្ពុជា។ Cambodia Securities Plc ដែលជាគំរូផ្លូវត្រួតពិនិត្យនៃទីផ្សារមូលបត្រកម្ពុជានឹងបន្តឱ្យព្យាយាមអស់កម្លាំងក្នុងការជំរុញការអភិវឌ្ឍទីផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ដោយសកម្មបំរើក្រុមហ៊ុនគុណភាពអោយចូលរួមធ្វើបញ្ជី ក្នុងការកំណត់យើងធ្វើបញ្ចូល និងគាំទ្រប្រភេទឧស្សាហកម្មអំពើរបស់សហគ្រាសនិងការរីកចម្រើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា។

Cambodia Securities Plc. visits the Cambodian Hunan General Chamber of Commerce.
On October 21st , the Cambodia Securities Plc team, led by CEO Mrs. Buth Kerady, visited the Hunan General Chamber of Commerce (HGCC) in Cambodia. They received a warm welcome from the chamber leaders, including President Li Xinhua, Executive Vice President Liu Yunhua, Executive Vice President Zhang Wenfeng, Vice President Yang Zhenhua, Secretary-General Zhang Hua, and Executive Vice President and Deputy Secretary-General Zhang Zhongqiu.
csp-36.jpg
The two sides held discussions on several topics, including the development of Cambodia's capital market, how Chinese enterprises can seize opportunities in Cambodia's capital market, conditions for company listings, and compliant business operations in Cambodia.
Mr. Li Xinhua, President of the HGCC in Cambodia, first introduced the chamber's background and development history to Cambodia Securities Plc. He mentioned that since its establishment in 2013, the chamber has grown to have over 160 member enterprises across various fields, including manufacturing, construction, mining, agriculture, forestry, hydropower, IT, tourism and hospitality, trade and logistics, and media and advertising.
He expressed hope that in the future, the HGCC in Cambodia can collaborate with Cambodia Securities Plc to help member companies better understand local policies and capital market opportunities, effectively promoting more Chinese enterprises to establish themselves in Cambodia, and providing them with more financing opportunities through listing in Cambodia, thereby contributing to the long-term development of Cambodia's economy.
Mrs. Buth Kerady, CEO of Cambodia Securities Plc, expressed her gratitude for the warm reception from the HGCC in Cambodia and introduced Cambodia Securities Plc., and the multiple services it can provide to enterprises as a comprehensive brokerage.
Cambodia Securities Plc noted that the Cambodian economy is currently growing rapidly, which has enabled the capital market to develop swiftly. Enterprises should seize the opportunity provided by the capital market's growth and, in the current favorable policy environment, expand their financing channels, enhance their brand image, and improve corporate governance through listing to achieve stable long-term development.
During the discussions, the chamber leaders showed great interest in Cambodia's capital market, asking detailed questions about the requirements and standards for listing a company in Cambodia, including regulatory financial indicators, corporate structure and governance, and corporate disclosure.
This meeting strengthened mutual understanding between the HGCC in Cambodia and Cambodia Securities Plc. As one of the main drivers of Cambodia's capital market, Cambodia Securities Plc will continue to make unremitting efforts to promote the development of the Cambodian capital market, actively promoting and guiding high-quality enterprises to go public, thereby connecting more capital with relevant industries, supporting the long-term development of enterprises, and contributing to the prosperity of Cambodia's economy.