ក្នុង រយៈពេល ប៉ុន្មាន ឆ្នាំ ចុង ក្រោយ នេះ សេដ្ឋកិច្ច កម្ពុជា បាន រក្សា បាន នូវ កំណើន យ៉ាង ឆាប់ រហ័ស។ យោងតាមរបាយការណ៍ដែលចេញផ្សាយដោយមូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ (IMF) ក្នុងខែមករា ឆ្នាំ 2024 អត្រាកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជាត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងឈានដល់ 6% នៅឆ្នាំ 2024 ។ ជាមួយនឹងការអភិវឌ្ឍន៍យ៉ាងឆាប់រហ័សនៃសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ការអភិវឌ្ឍន៍ទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជាក៏ទទួលបានការចាប់អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងផង ដែរ។ ទីផ្សារមូលធនអភិវឌ្ឍន៍ តើទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជាមានលក្ខណៈដូចម្តេចខ្លះ ? តើមានលក្ខណៈពិសេសអ្វីខ្លះ ?
នៅក្នុងវេទិកាកំពូលស្ដីពីទីផ្សារមូលធនកម្ពុជាលើកទីមួយ អ្នកជំនាញទីផ្សារមូលធនអន្តរជាតិរួមមានលោក Samuel Lui ប្រធានផ្នែកធនាគារវិនិយោគនៃ FTAG និងលោក Barrett Lu អ្នកគ្រប់គ្រងទូទៅនៃក្រុមហ៊ុន China Cinda Asset Management Co., Ltd. ដែលជាក្រុមហ៊ុនមួយក្នុងចំណោម ក្រុមហ៊ុនគ្រប់គ្រងមូលនិធិធំៗទាំងបួននៅក្នុងប្រទេសចិនបានបង្ហាញពីទស្សនៈរបស់ពួកគេលើទិដ្ឋភាពទូទៅនៃទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្ន។
ពួកគេបានចង្អុលបង្ហាញថា ទោះបីជាទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជាស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលអភិវឌ្ឍន៍ក៏ដោយ ប៉ុន្តែទីផ្សារមួយនេះមានសក្តានុពលយ៉ាងខ្លាំង។ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបច្ចុប្បន្នកំពុងណែនាំ និងអនុវត្តគោលនយោបាយដើម្បីកែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរបស់ប្រទេស ហើយធនធានមនុស្សដែលមានទេពកោសល្យដ៏ស្វាហាប់កំពុងជំរុញការផ្លាស់ប្តូរសង្គម និងការច្នៃប្រឌិត។ សន្ទុះនៃការលូតលាស់ដែលកំពុងកើនមានសន្ទុះខ្លាំងក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាតិ។ កត្តាទាំងនេះនឹងរំពឹងថាអាចជំរុញទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជាប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ឈានទៅរកយុគសម័យមាសនៃកំណើនយ៉ាងឆាប់រហ័ស។
ទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជាបានបង្ហាញពីសក្តានុពលរបស់ខ្លួន
ហើយត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងកើនឡើងនាពេលអនាគត
ទាក់ទងនឹងទីផ្សារមូលធនកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ន អ្នកជំនាញទីផ្សារមូលធនបរទេសជាទូទៅជឿជាក់ថាវាស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលអភិវឌ្ឍន៍វ័យក្មេង ប៉ុន្តែមានសក្តានុពលខ្លាំង ហើយត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងឈានចូលយុគសម័យមាសនៃការអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងរយៈពេលដប់ទៅម្ភៃឆ្នាំខាងមុខ។
លោក Samuel Lui ប្រធានផ្នែកធនាគារវិនិយោគ នៃ FTAG បាននិយាយថា បច្ចុប្បន្នទីផ្សារមូលធនកម្ពុជាកំពុងស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលអភិវឌ្ឍន៍វ័យក្មេង ប៉ុន្តែវិធានការជាបន្តបន្ទាប់ដែលណែនាំ និងអនុវត្តដោយរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានាប៉ុន្មានឆ្នាំថ្មីៗនេះ បានធ្វើឱ្យលោកមើលឃើញពីសក្តានុពលនៃការអភិវឌ្ឍន៍នៃទីផ្សារមូលធន កម្ពុជា។
“ រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាកំពុងជំរុញការច្នៃប្រឌិតយ៉ាងសកម្មលើគ្រប់វិស័យ ដូចជាប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិចជាដើមដែលកាលពីមុនសម្រាប់ជនបរទេស គឺតម្រូវឲ្យបំពេញលិខិតស្នាមដើម្បីចូលកម្ពុជា ប៉ុន្តែឥឡូវនេះពួកគេអាចចូល កម្ពុជាបានដោយគ្រាន់តែបំពេញព័ត៌មានតាមរយៈប្រព័ន្ធអុិនធើណិតជាការស្រេច ” ។
រយៈកាលនៃការផ្លាស់ប្តូរ និងការអភិវឌ្ឍន៍នេះបង្ហាញថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាមិនត្រឹមតែផ្តោតទៅលើការកែ លម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធប៉ុណ្ណោះទេប៉ុន្តែថែមទាំងយកចិត្តទុកដាក់លើការអភិវឌ្ឍន៍ ឌីជីថលនីយកម្មនៃសេវា សាធារណៈ និងការធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងនូវអភិបាលកិច្ច និងទស្សនវិស័យសេវាកម្ម។ ម៉្យាងវិញទៀតក៏ជាការឆ្លុះបញ្ចាំងពីការអនុវត្តយ៉ាងសកម្មរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាចំពោះ “ យុទ្ធសាស្ត្បញ្ចកោណ ” ផងដែរ។
កាលពីថ្ងៃទី២៤ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ សម្ដេចបវរធិបតីហ៊ុនម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជាបានប្រកាសពីការអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ និងផែនការអភិវឌ្ឍន៍ជាតិដំណាក់កាលទី១។ យុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ គឺជាផែនការយុទ្ធសាស្ត្ររយៈពេលវែងដែលបង្កើតឡើងដោយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដើម្បីសម្រេចបាននូវចក្ខុវិស័យនៃប្រទេសដែលមានចំណូលខ្ពស់។ ខ្លឹមសាររបស់យុទ្ធសាស្ត្រនេះរួមមាន ការអភិវឌ្ឍន៍មូលធនមនុស្ស ការធ្វើពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ចបង្កើនភាពប្រកួតប្រជែង ការអភិវឌ្ឍវិស័យឯកជន និងការងារ ការអភិវឌ្ឍន៍ដោយភាពធន់ ចីរភាព និងបរិយាប័ន្នសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម ឌីជីថល ។
ការអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្រនេះបានបើកទ្វារថ្មីសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍របស់កម្ពុជា ជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងនាំមកនូវភាពរឹងមាំយ៉ាងខ្លាំងក្លាដល់ទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជា។
តាមទស្សនៈរបស់លោក Samuel Lui ការផ្លាស់ប្តូរទាំងនេះគឺគួរឲ្យភ្ញាក់ផ្អើល និងបំផុសគំនិត។
រូបភាពនៃប្រទេសដែលមានប្រសិទ្ធភាព ភាពងាយស្រួល និងផ្តោតលើការសម្រេចចិត្តបែបវិទ្យាសាស្ត្រនឹងបញ្ជូនសញ្ញាវិជ្ជមានដល់អ្នកចូលរួមទីផ្សារមូលធន បង្កើនទំនុកចិត្តរបស់អ្នកវិនិយោគលើទីផ្សារមូលធន និងទាក់ទាញការចាប់អារម្មណ៍ពីមូលធនអន្តរជាតិ និងការហូរចូលទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជា។
ប្រជាជនវ័យក្មេងដែលមានសន្ទុះខ្លាំងក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសកម្ពុជាគឺជាទីផ្សារមូលធន
លោក Samuel Lui បានចង្អុលបង្ហាញថាទីផ្សារមូលធនកម្ពុជាគឺជាទីផ្សារវ័យក្មេងដែលមានសក្តានុពលដ៏ធំ។
លោកមានប្រសាសន៍ថា “ លើកចុងក្រោយដែលខ្ញុំបានមកប្រទេសកម្ពុជាគឺកាលពី១២ ឆ្នាំមុន នៅពេលដែលខ្ញុំជាសមាជិកនៃគណៈប្រតិភូរបស់ប្រធានាធិបតីឥណ្ឌូនេស៊ី Susilo Bambang Yudhoyono មកកម្ពុជា។ នៅពេលនោះ ប្រធានាធិបតីសហរដ្ឋអាមេរិក លោក Obama ក៏កំពុងបំពេញទស្សនកិច្ចនៅទីក្រុងភ្នំពេញ។ បើប្រៀបធៀបទៅនឹងដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់ខ្ញុំកាលពី 12 ឆ្នាំមុន លើកនេះ ខ្ញុំបានឃើញប្រទេសកម្ពុជាមានការផ្លាស់ប្តូរយ៉ាងឆាប់រហ័ស។
ជាឧទាហរណ៍ខ្ញុំបានឃើញយុវជនដែលមានថាមពល និងមានភាពរស់រវើកជាច្រើន។ យោងតាមទិន្នន័យអាយុជាមធ្យមរបស់ប្រជាជនកម្ពុជាគឺ 26 ឆ្នាំ។ សម្រាប់ប្រទេសដែលមានប្រជាជនវ័យក្មេងបែបនេះ ទីផ្សារមូលធនរបស់ខ្លួនមានសក្តានុពលដ៏ធំ។ តាមគំនិតរបស់ខ្ញុំ ទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជានឹងឈានចូលយុគសម័យមាសរបស់ខ្លួនក្នុងរយៈពេលដប់ ឬម្ភៃឆ្នាំខាងមុខ។ ”
យោងតាមទិន្នន័យពីគេហទំព័រ Worldometer គិតត្រឹមថ្ងៃទី 4 ខែកញ្ញា ឆ្នាំ 2024 អាយុជាមធ្យមរបស់ប្រជាជនកម្ពុជាមានអាយុ 26 ឆ្នាំ ដោយក្រុមដែលមានអាយុពី 15 ទៅ 59 ឆ្នាំមានចំនួន 61.7% នៃចំនួនប្រជាជន សរុប។ នេះផ្តល់នូវសន្ទុះ និងសក្តានុពលដ៏សម្បូរបែបសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍ទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជា។
ទីមួយប្រជាជនវ័យក្មេងនឹងជំរុញការកែសម្រួលរចនាសម្ព័ន្ធធុរកិច្ច និងការច្នៃប្រឌិត និងបង្កើនតម្រូវការ ហិរញ្ញប្បទានរបស់ពួកគេសម្រាប់ទីផ្សារមូលធន។ ទីពីរ ប្រជាជនវ័យក្មេងនឹងលើកកម្ពស់សកម្មភាពជួញដូរ ទីផ្សារ និងលើកកម្ពស់ការច្នៃប្រឌិតហិរញ្ញវត្ថុ។ ជាចុងក្រោយ នឹងជំរុញកម្ពុជាឱ្យទាក់ទាញការវិនិយោគជាសាកល និងបញ្ចូលកម្លាំងរុញច្រានយ៉ាងខ្លាំងក្លាទៅក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជា។
លោក Barrett Lu អ្នកគ្រប់គ្រងទូទៅនៃក្រុមហ៊ុន China Cinda Asset Management Co., Ltd. ដែលជាក្រុមហ៊ុនមួយក្នុងចំណោម ក្រុមហ៊ុនគ្រប់គ្រងមូលនិធិធំៗទាំងបួននៅក្នុងប្រទេសចិនបានយល់ស្របនឹងចំណុចនេះដោយចង្អុលបង្ហាញថាតម្រូវការជាមុនដ៏សំខាន់សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍទីផ្សារមូលធនគឺលំហូរចូលនៃមូលធន ហើយដើមទុនតែងតែមកជាមួយមនុស្ស។
ជាមួយនឹងការកើនឡើងនៃការវិនិយោគរបស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងវិស័យអប់រំ និងការបើកដំណើរការកម្មវិធី បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ គុណភាពនៃធនធានមនុស្សរបស់កម្ពុជាកំពុងមានភាពប្រសើរឡើងជាបន្តបន្ទាប់ ដោយផ្តល់នូវការគាំទ្រមនុស្សយ៉ាងរឹងមាំសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍ឧស្សាហកម្មផ្សេងៗ។ នេះនឹងជំរុញឱ្យមានការវិវឌ្ឍន៍ របស់កម្ពុជាប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពក្នុងវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា ហិរញ្ញវត្ថុ ផលិតកម្ម និងវិស័យផ្សេងៗទៀត ដោយហេតុនេះអាចទាក់ទាញមូលនិធិកាន់តែច្រើនឱ្យហូរចូលទីផ្សារមូលធនកម្ពុជា។
សេវាកម្មដែលមានគុណភាពខ្ពស់បង្កើត " ដែនម៉ាញេទិចដ៏រឹងមាំ " ដើម្បីទាក់ទាញមូលធន
បេតិកភណ្ឌវប្បធម៌ផ្តល់អំណាច
នៅក្នុងវេទិកានេះ លោក Barrett Lu ក៏បានចង្អុលបង្ហាញថា បរិយាកាសសេវាកម្មដែលមានគុណភាពខ្ពស់របស់កម្ពុជាកំពុងក្លាយជាកត្តាសំខាន់មួយក្នុងការទាក់ទាញមូលធនបន្តិចម្តងៗ។
“ ទីមួយ ពេលខ្ញុំចូល check in ដើម្បីស្នាក់នៅ នៅសណ្ឋាគារមួយ ខ្ញុំភ្ញាក់ផ្អើល និងមានអារម្មណ៍ល្អ ចំពោះ សេវាកម្ម និងការយកចិត្តទុកដាក់របស់បុគ្គលិកសេវាកម្ម។ ទីពីរបន្ទាប់ពីខ្ញុំបានទៅដល់បន្ទប់ស្នាក់នៅ ពេលដែលខ្ញុំត្រូវការសេវាណាមួយ បុគ្គលិកបានផ្តល់សេវាដែលខ្ញុំត្រូវការនោះក្នុងរយៈពេល 10 នាទី ហើយបុគ្គលិកម្នាក់នោះបានដោះស្បែកជើងរបស់គាត់មុនពេលចូលបន្ទប់ ខ្ញុំមានការចាប់អារម្មណ៍ចំពោះសកម្មភាពលម្អិតនៃសេវាកម្មដែលមានការប្រុងប្រយ័ត្នបែបនេះ ដែលនេះហើយក៏ជាបទពិសោធន៍ដែលខ្ញុំមិនធ្លាប់មាននៅពេល check in ជុំវិញពិភពលោក។ ”
តាមទស្សនៈរបស់គាត់ វប្បធម៌ដ៏សម្បូរបែបរបស់កម្ពុជា និងសេវាកម្មដែលមានគុណភាព គឺជាទ្រព្យសម្បត្តិអរូបីដ៏សំខាន់សម្រាប់ការទាក់ទាញមូលធន។ តំបន់បេតិកភណ្ឌពិភពលោកនានាដូចជាប្រាសាទអង្គរវត្ត វប្បធម៌ដែលបានរួមបញ្ចូលនូវ វប្បធម៌ និងឥទ្ធិពលព្រះពុទ្ធសាសនាបានផ្ដល់ឲ្យនូវការគាំទ្រយ៉ាងរឹងមាំសម្រាប់ការផ្ដល់សេវាដែលមានគុណភាពមួយនេះ។ ភាពទាក់ទាញពិសេសនៃវប្បធម៌ រួមផ្សំជាមួយនឹងសេវាកម្មដែលមានគុណភាពល្អឥតខ្ចោះ មានភាពទាក់ទាញខ្លាំងសម្រាប់អ្នកវិនិយោគិន។
ជាការពិតណាស់ ឱកាសកើតឡើងជាមួយនឹងហានិភ័យ។ លោក Barrett Lu ក៏បានកត់សម្គាល់ផងដែរថា ក្នុងនាមជាអ្នកចូលរួម និងអ្នកផ្សព្វផ្សាយទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជា ខណៈពេលដែលការទទួលស្គាល់សក្តានុពលនៃការអភិវឌ្ឍន៍របស់ខ្លួន យើងក៏ត្រូវតែទាញចេញពីភាពសម្បូរបែបនៃបទពិសោធន៍ និងរឿងរ៉ាវជោគជ័យដែលប្រមូលផ្តុំដោយទីផ្សារមូលធនពិភពលោក លើការអភិវឌ្ឍន៍រយៈពេលវែង។ វាចាំបាច់ណាស់ក្នុងការវិភាគជាក់ស្តែង និងប្រៀបធៀបអត្ថប្រយោជន៍នៃការវិនិយោគនៅក្នុងទីផ្សារមូលធនរបស់ប្រទេសកម្ពុជា និងដើម្បីកាត់បន្ថយហានិភ័យនៃការវិនិយោគ។
នៅពេលដែលរាជរដ្ឋាភិបាលធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងជាបណ្តើរៗនូវក្របខ័ណ្ឌច្បាប់ និងបទប្បញ្ញត្តិនានា ពង្រឹង យន្តការពាណិជ្ជកម្ម ពង្រឹងប្រព័ន្ធផ្ដល់ព័ត៌មាន ទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគជាស្ថាប័ន និងជំរុញការច្នៃប្រឌិត និងការអភិវឌ្ឍន៍ អ្នកវិនិយោគក៏គួរតែយល់ឲ្យបានច្បាស់អំពីគោលនយោបាយ និងបទប្បញ្ញត្តិវិនិយោគរបស់កម្ពុជា គោរពតាមច្បាប់ការងារ និងការបំពេញទំនួលខុសត្រូវសង្គម។ មានតែតាមរយៈការខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នាពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ ទើបទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជាសម្រេចបាននូវការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយស្ថិរភាព។ មានតែតាម រយៈកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសហការគ្នាប៉ុណ្ណោះ ដែលយើងអាចបង្កើតទីផ្សារមូលធនប្រកបដោយស្ថិរភាព និងរស់រវើក ដោយផ្តល់នូវការគាំទ្រយ៉ាងរឹងមាំសម្រាប់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាបន្តរបស់កម្ពុជា។
ជាមួយនឹងភាពប្រសើរឡើងនៃហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ កំណែទម្រង់ស៊ីជម្រៅនៅក្នុងទីផ្សារមូលធន ការពន្លឿនការបើកចំហផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងចំនួនប្រជាជនវ័យក្មេង ប្រទេសកម្ពុជា ដែលជាប្រទេសអាស៊ីអាគ្នេយ៍ដ៏រស់រវើក កំពុងឈានជើងទៅអនាគតជាមួយនឹងទស្សនវិស័យថ្មី ដោយបង្ហាញពីសក្តានុពលនៃការអភិវឌ្ឍន៍ដ៏ធំធេង និងសក្តានុពលនៃការវិនិយោគដ៏ធំ ដែល បាន ត្រៀម ខ្លួន ដើម្បី ក្លាយ ជា តារា រះ សេដ្ឋកិច្ច ថ្មី មួយ នៅ អាស៊ីអាគ្នេយ៍។

In recent years, Cambodia's economy has grown rapidly. According to a report released by the International Monetary Fund (IMF) in January 2024, Cambodia's economic growth rate is expected to reach 6% in 2024. With the fast growth of the economy, Cambodia’s capital market has also gained significant attention. How does Cambodia’s capital market compare to more developed ones, and what are its key characteristics?
At the First Capital Market Summit Forum in Cambodia, international experts like Mr. Samuel Lui, Head of Investment Banking at FTAG, and Mr. Barrett Lu, Managing Director of China Cinda Asset Management Co., Ltd., shared their views on the current overview of Cambodia's capital market.
They pointed out that while Cambodia's capital market is still in its development stage, it holds great potential. The Cambodian government is actively implementing policies to improve the country’s infrastructure, a vibrant human resource pool is driving social change and innovation, and the country’s growing soft power is becoming a strong force for national development. These factors are expected to help Cambodia’s capital market enter a golden period of growth soon.
The Potential of Cambodia's Capital Market is Emerging
with Future Growth Expected
Experts in foreign capital markets generally believe that Cambodia's capital market is still in its early stages but has great potential. It is expected to enter a golden period of development in the next 10 to 20 years.
Mr. Samuel Lui, head of investment banking at FTAG, said that Cambodia's capital market is still young, but the Cambodian government's recent policies and actions show strong potential for growth.
"The Cambodian Royal Government is actively promoting innovation in various sectors. For example, with the new electronic entry system, foreigners used to fill out paper cards to enter Cambodia, but now they can do it online through the Cambodian entry system.
These changes show that the Cambodian Royal Government is not only focused on improving physical infrastructure but also on developing digital governance, improving government services, and following the government's "Pentagon Strategy."
On August 24, 2023, Prime Minister Hun Manet announced the implementation of the Pentagon Strategy and the first phase of the national development plan. The Pentagon Strategy is a long-term plan aimed at turning Cambodia into a high-income country. It focuses on five key areas: developing human resources, diversifying the economy, supporting private sector growth and job creation, strengthening resilience and sustainable development, and promoting the digital economy and society.
The strategy opens new doors for Cambodia’s development, driving economic growth and giving a fresh boost to its capital market.
Mr. Samuel Lui finds these changes both surprising and inspiring. A country that is efficient, convenient, and committed to making well-informed decisions sends positive signals to market participants, boosting investor confidence and attracting more international capital to Cambodia's capital market.
A Young Population Brings Strong Momentum to
Cambodia's Capital Market Development
Mr. Samuel Lui highlighted that Cambodia's capital market is young and full of potential.
"The last time I visited Cambodia was 12 years ago when I was part of a delegation with Indonesian President Susilo Bambang Yudhoyono, during President Obama's visit to Phnom Penh. Compared to 12 years ago, this time I see a Cambodia that is rapidly changing.
For example, I see many energetic and vibrant young people. The data shows that the average age in Cambodia is 26. A country with such a young population has enormous potential in its capital market. I believe Cambodia’s capital market will enter a golden period in the next 10 to 20 years."
According to Worldometer, as of September 4, 2024, the average age in Cambodia is 26, with 61.7% of the population between the ages of 15 and 59. This youthful population provides strong energy and potential for the growth of Cambodia’s capital market.
First, a young population will drive business structure adjustments and innovation in Cambodia, increasing the need for companies to raise funds through the capital market. Second, a younger population will make the market more active and drive financial innovation. Finally, it will attract global investment, injecting strong momentum into Cambodia's capital market development.
Mr. Barrett Lu, Managing Director of China Cinda Asset Management Co., Ltd. one of China's four largest asset management companies, agrees with this. He pointed out that the key to developing a capital market is the inflow of capital, and capital always follows people.
As Cambodia’s Royal Government continues to invest in education and expand skills training programs, the quality of the country's human resources is improving. This provides strong support for the growth of industries like technology, finance, and manufacturing, attracting more funds into Cambodia’s capital market.
Cultural Heritage Empowers Top-Notch Services,
Creating a “Magnet” for Capital
At the forum, Mr. Barrett Lu also pointed out that Cambodia’s high-quality service environment is gradually becoming a key factor in attracting capital.
“First, when I checked into my hotel, I was surprised by the thoughtful and attentive service. Then, when I requested room service, it was provided within 10 minutes, and the staff even took off their shoes before entering the room. These small details left a deep impression on me, and I have never experienced this level of service anywhere else in the world.”
He believes that Cambodia’s rich cultural heritage and excellent service are important intangible assets for attracting capital. World heritage sites like Angkor Wat, combined with Cambodia’s unique folk traditions and the deep influence of Buddhism, provide strong support for the country’s service quality. This unique cultural charm, paired with exceptional service, makes Cambodia highly appealing to investors.
However, opportunities come with risks. Mr. Barrett Lu emphasized that as participants and promoters of Cambodia's capital market, while we see its potential for growth, we must also learn from the long-term experiences and successes of global capital markets. It’s important to objectively assess the advantages of investing in Cambodia’s capital market and to mitigate risk.
As the government continues to improve laws and regulations, enhance trading mechanisms, strengthen information disclosure, attract institutional investors, and drive innovation and development, investors should fully understand Cambodia’s investment policies and regulations, ensure legal employment practices, and fulfill social responsibilities. Only through collective efforts can Cambodia's capital market achieve steady growth, and through collaboration, we can build a stable, healthy, and vibrant capital market that supports Cambodia's long-term economic development.
With improving infrastructure, deepening capital market reforms, accelerated financial openness, and a young population, Cambodia is emerging with great potential and vast investment opportunities, positioning itself as a rising economic star in Southeast Asia.